В ърховният съд в Делхи отмени правителствено решение от 2005 г., което забранява във филмите да има сцени с тютюнопушене. В мотивите на съда се посочва, че забраната накърнява фундаменталната свобода на словото и изразяването на режисьорите.
"Властта не трябва да диша във врата на режисьорите, когато творят", казва съдия Санджай Кишан Каул. Според него не филмите ще доведат до намаляване на пушенето в страната.
До решението се стигна след жалба на режисьора Махеш Бхат, който определи забраната като "шега взета прекалено сериозно". През 2005 г., когато беше наложена, режисьорите я коментираха като абсурдно посегателство върху художественото изразяване.
Аргументът на правителството беше, че в Индия всяка година заради болести, свързани с тютюнопушенето, умират 800 хил. души и че не е уместно телевизията и киното да възвеличават този навик.
Тогава беше въведено задължението старите филми - независимо индийски или чуждестранни - в които има сцени с пушене да бъдат предварително обозначавани, а изображенията на марки тютюневи продукти да бъдат прикривани или отрязвани.
Режисьори заявиха, че правителството трябва да се обърне към първоизточника - производителите на тютюневи изделия.
Световната здравна организация обаче подкрепи идеята, защото показването на "пушещи привлекателни хора" оказва влияние върху младежите и някои от тях се "идентифицират с тези на екрана".
През 2004 г. Индия забрани пушенето на обществени места, както и рекламата и спонсорството за спортни събития от производители на тютюневи изделия .
Със закон през 2005 г. производителите на цигари бяха задължени да обозначават количествата катран и никотин върху пакетите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!