"Властта има резерви да вдигне пенсиите", е оптимистичното виждане на Йордан Цонев, председател на икономическата комисия в Народното събрание, защитено на страниците на "Труд".
Той подчертава, че държавата има много неизползваема собственост, която може да стане източник на доходи за пенсионната система. Тя е пръсната в Министерството на отбраната, което има такава собственост за няколко милиарда лева.
Министерството на транспорта - неизползвани гари, а в другите ведомства има земи и обекти, които също не носят никакви доходи. Цонев предлага тази собственост за бъде обединена в агенция и след законодателни промени да бъде продадена на публични търгове.
Средствата от тях да попълнят Сребърния пенсионен фонд. Ако сега бъдат раздадени от хазната пари за заплати и пенсии, ни чака срив на борда и криза, предупреждава депутатът.
"Хиляда лева заплата без данъчна тесла" е озаглавено интервюто в "Стандарт" с председателя на парламентарната комисия по бюджет и финанси и депутат от БСП Петър Димитров.
По думите му "плосък данък има тогава, когато няма уравниловка и когато доходите като цяло са много ниски. Тъй като сега на практика скалата е почти плоска, разрядът е от 20 до 24%, разликата между различните етажи е символична.
Най-големият дял - на т.нар. богаташи, на които ще им преразпределяме доходите, започват от 600 лв. Моето лично мнение е, че скалата трябва да бъде изнесена по-нагоре.
Доходите, които би трябвало да се облагат с най-ниска ставка, би трябвало да варират поне до 1000 лв. Сега всички доходи над 600 лв. са с данък 24%."
"Пътят към ниските данъци е постлан с корупция", е анализът в "Сега". Коментира се тенденцията, че на мястото на досегашната корупция на дребно и на ниско ниво (когато отделен данъкоплатец подкупва отделен данъчен служител, за да си намали размера на плащанията) вече се настанява корупция на едро и на високо (бизнесът си купува от политиците по-ниски данъчни и осигурителни плащания).
Проблемът произтича от това, че създаването и поддържането на очаквания, че всяка година значително ще се намаляват плащанията на бизнеса към държавата, на практика деформира мотивацията и здравата икономическа логика, която би трябвало да движи фирмите у нас, и им дава погрешно насочени стимули.
Вместо това на бизнеса е нужен ясен план за стабилизиране на едно ниво на плащанията към държавата, което да важи поне 10 години.
"Домакинствата трудно ще сменят доставчика си на ток", смята Константин Шушулов, председател на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране.
В интервю за "Дневник" той казва: "Не смятам, че смяната на доставчика в България за бита ще се случи така бързо. По принцип теоретично битовият потребител може да си смени доставчика, но той се намира на територията на едно електроразпределително дружество.
То начислява разходи за транспорт и достъп и когато потребителят предпочете друго дружество, той ще трябва да плати освен старите разходи и тези на новия доставчик.
Тогава преносът ще се оскъпи и много малко вероятно е потребителят да получи например електрическа енергия от АЕЦ "Козлодуй", която е с най-ниска цена. Гражданите не трябва да бързат."
"12,9% ръст на заплатите във фирмите", съобщава "Труд". Заплатите във фирмите да растат с препоръчителен индекс 12,9% за годината. За това се договориха вчера на национални преговори КНСБ, КТ "Подкрепа" и представителите на шест работодателски организации.
Индексът включва целия ръст на инфлацията за м.г. (7,26%), 75% от производителността, т.е. 3,53%, и 2,11% от конкурентноспособността. Той ще служи за база при договарянето на възнагражденията по браншове и фирми.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!