- Смятате ли, че след като Либия пое вината за свалените самолети над Локърби и пустинята Сахара, сега чрез българското дело се опитва да обърне представата за себе си, изкарвайки се жертва на заговор?
- Те вероятно се опитват да се представят пред либийския народ за жертва. Както знаете, неотдавна Либия се съгласи да плати големи суми пари като компенсации за инцидента над Локърби, взривяването на дискотеката "Ла Бел" в Берлин и самолетната катастрофа с френски самолет над Сахара.
В Либия много хора си задават въпроса защо след като години отричаше либийско участие в тези инциденти, Триполи накрая се съгласи да плати огромни суми пари.
Така че ако сега кажат: "Вижте, България ни плаща компенсации за заговора на ЦРУ срещу нас", тогава ще изглеждат по-приемливо в очите на хората и ще се представят като жертви.
- Бившият адвокат на българите Владимир Шейтанов каза в радиоинтервю, че в Либия съществува закон, който позволява плащането на откуп да замени смъртна присъда. Има ли такова законодателство в Либия?
- Не точно. Не. Съществува хилядолетна традиция за т.нар. "кръвнина" - роднините на жертвата и извършителят на престъплението се споразумяват и част от споразумението включва плащане на компенсация.
Но това е не е узаконено. Това е частно споразумение. В миналото е имало кръвно отмъщение, т.нар. "вендета".
В случая става дума за споразумение, включващо заплащане на компенсации.
- В случая с плащането на откуп или компенсации - означава ли плащането поемане на вината за случилото се?
- Най-важната част от плащането на компенсации е поемането на вината. Плащането е знак за вина.
Но това, повтарям, не е заложено в либийското законодателство. Няма правни механизми, чрез които да се замени тежко наказание като смъртната присъда със заплащане на компенсации.
- Ако Върховният съд на Либия потвърди смъртните присъди на медицинските сестри, кой и по какъв начин би могъл да отмени тези присъди?
- Първо, присъдите могат да бъдат отменени от апелативен съд, но по-важното е, че това може да стане чрез политическо решение.
Всъщност Муамар Кадафи би могъл сам да вземе подобно решение. Но тъй като той твърди, че не заема никакък официален пост, начинът, по който това може да стане, е да се събере Всенародното събрание, т.е. парламентът на Либия.
Ще бъде внесено проекторешение за отмяна на присъдите и то ще бъде одобрено.
- България засега отказва да приеме предложението за плащане на компенсации срещу свободата на медицинските сестри. Ако тази позиция се запази, бихте ли прогнозирали какви други разрешения на проблема бихме могли да очакваме?
- Мисля, че Либия вероятно се надява на оказването на известен натиск върху България от страна на ЕС. Френският външен министър призова в понеделник България да приеме взаимноприемливо решение.
Може би Либия се надява, че накрая ЕС ще плати компенсации чрез България и че София ще се поддаде на натиска.
Това решение има две предимства: от една страна, либийската власт ще се изкара жертва в очите на своето население.
От друга страна, това ще помогне да правителството в Триполи да се измъкне от капана, в който само се вкара, настоявайки, че българските сестри са били част от заговор на ЦРУ за разпространение на СПИН в Либия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!