"Властелинът на пръстените" от Дж. Р. Р. Толкин, "Алхимикът" от Паулу Коелю и "Хари Потър и философският камък" от Джоан Роулинг са класирани на първите три места в проучването "15-те вечни книги според съвременните български читатели".
Книжарници "Хеликон" организираха тази кампания за популяризиране на книгата през последните четири месеца, за да отбележат своята 15-та годишнина.
Близо 28 хиляди души са гласували с талони или на сайта на "Хеликон" (helikon.bg) за своите любими заглавия. Списъкът надхвърлил 400.
Първите книги от български автори в класацията са романът "Тютюн" от Димитър Димов, посочен на седмо място, и "Железният светилник" от Димитър Талев - на осмо.
Ето пълната класация на "Хеликон"
"15-те книги, без които не мога":
1. "Властелинът на пръстените" от Дж. Р. Р. Толкин
2. "Алхимикът" от Паулу Коелю
3. "Хари Потър и философският камък" от Джоан Роулинг
4 ".На изток от рая" - Джон Стайнбек
5. "Малкият принц" - Антоан дьо Сент Екзюпери
6. "Шифърът на Леонардо" - Дан Браун
7. "Тютюн" - Димитър Димов
8. "Железният светилник" - Димитър Талев
9. "Майстора и Маргарита" - Михаил Булгаков
10. "Параграф 22" - Джоузеф Хелър
11. "Под игото" - Иван Вазов
12. "Мечо Пух" - Александър Милн
13. "Гордост и предразсъдъци" - Джейн Остин
14. "Пътеводител на галактическия стопаджия" - Дъглас Адамс
15. "Пипи Дългото чорапче" - Астрид Линдгрен
По-назад останаха: 16. "Време разделно" на Антон Дончев, 17. "Портретът на Дориан Грей" на Оскар Уайлд, 18. "Граф дьо Монте Кристо" на Александър Дюма, 19. "Български хроники" на Стефан Цанев, 20. "Птиците умират сами" на Колийн Маккълоу, 21. "Диви разкази" на Николай Хайтов, 22. "Спасителят в ръжта" на Джеръм Селинджър, 23. "Отнесени от вихъра" на Маргарет Мичъл, 24. "Тримата мускетари" на Александър Дюма, 25. "Името на розата" на Умберто Еко, 26. "Кръстникът" на Марио Пузо, 27. "Шогун" на Джеймс Клавел, 28. "Мемоарите на една гейша" на Артър Голдън, 29. "Ерагон" на Кристофър Поалини, 30. "1984" на Джордж Оруел.
Българските книги са класирани така:
7. "Тютюн" на Димитър Димов, 8. "Железният светилник" на Димитър Талев, 11. "Под игото" на Иван Вазов, 16. "Време разделно" на Антон Дончев, 19. "Български хроники" на Стефан Цанев, 21. "Диви разкази" на Николай Хайтов, а сред посочените с повече гласове, но останали извън 30-тицата са:
"Крадецът на праскови" на Емилиян Станев, "Хайка за вълци" на Ивайло Петров, "Записки по българските въстания" на Захари Стоянов, "Естествен роман" на Георги Господинов, "Мравки и богове" на Стефан Цанев...
Европейският пример
Британската верига книжарници "Уотърстоунс" организира подобно свое проучване за най-любимите книги на съвременните англичани през 2006 г., когато тази най-мощна верига на Острова празнува 25-годишнината си.
Измежду посочените от клиентите на "Уотърстоунс" 25 най-любими книги в България са преведени 16:
"Хари Потър и философският камък" на Джоан Роулинг (тук на 1-во, в България - на 3-то място), "Пътешественикът във времето и неговата жена" на Одри Нифнегър, "Шифърът на Леонардо" на Дан Браун (тук на 5-то, в България - на 6-то), "Сянката на вятъра" на Карлос Руис Сафон (у нас излезе през пролетта и още не е вдигнала шум), "Мемоарите на една гейша" на Артър Голдън, "Тайната история" на Дона Тарт (у нас излезе с огромно закъснение - по света е хит през 1993 г., у нас издадена едва през 2006 г. - и така и не стана хит), "Мандолината на капитан Корели" на Луис де Берниер (също като при "Тайната история"), "Странна случка с куче в нощта" на Марк Хадън, "Ловецът на хвърчила" на Калед Хосейни, "Цветът на магията" на Тери Пратчет, "Сага за войната на разлома. Част първа - Чиракът на магьосника" на Реймънд Фийст, "Животът на Пи" на Ян Мартел, "Тайният живот на Беки Б.: Маниашки роман" на Софи Кинсела, "Името на розата" на Умберто Еко (тук на 21-во, у нас на 25-то място), "Записки от един малък остров" на Бил Брайсън и "Лабиринтът" на Кейт Мос.
"За разлика от българските читатели английските са гласували само за книги, издадени за първи път през последните 25 години. Затова и техният избор пада преди всичко върху големите четива на съвременния ден", коментира литературният консултант на "Хеликон" критикът Йордан Ефтимов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!