"Ще продават на борсата акции от енергиен холдинг", информира "Труд". Правителството одобри създаването на "Български енергиен холдинг". Вчера Министерският съвет гласува в мегаструктурата да влязат мини "Марица изток", ТЕЦ "Марица изток 2", АЕЦ "Козлодуй", НЕК и "Булгаргаз".
Една от идеите е бъдещият холдинг да се листва на борсата, съобщи министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров. Срокът за неговото структуриране оттук нататък е 245 дни.
Според правителственото решение държавата ще бъде собственик на 100% от капитала на консолидационната компания. Нейните активи ще са 4 млрд. евро, а годишните приходи - 1,8 млрд. евро. Това ще я направи една от най-големите енергийни компании в нашия регион.
"Булгартабак" подготвя две фабрики за продажба", съобщава "Пари". Цигарените фабрики в Пловдив и Стара Загора ще бъдат подготвени за приватизация, реши управителният съвет на "Булгартабак".
Марките, произвеждани в двете дружества, до месец ще бъдат прехвърлени в Благоевград и София, но лицензите им за производство на тютюневи изделия ще бъдат запазени, заяви Христо Лачев, изпълнителен директор на холдинга.
Начинът на раздържавяване на фабриките ще бъде избран от ръководството на "Булгартабак". Възможно е да бъдат пуснати на борсата или да се обяви конкурс. Мотивът за взетото решение е, че при сегашния
обем на производство нито една от фабриките не може да бъде ефективна.
"Логичният финал на "Булгартабак" проследява "Дневник". След години на ступор и два успешно предотвратени от ДПС опита за продажба мъчителната смърт на тютюневия холдинг "Булгартабак" логично се доближава до финалната права.
В момента и четирите цигарени фабрики са печеливши, но това се дължи на политиката на холдинга на преливане на ресурс от големите към по-малките и ако не бъде направена промяната, скоро всички ще излязат на загуба.
Целта на промяната е да се спасят "Благоевград БТ" и "София БТ" и държавата да се опита да ги продаде успешно.
"Включват 28 нови продукта в потребителската кошница", пише "Дума". От тази година в потребителската кошница ще влизат 551 стоки и услуги, съобщиха от Националния статистически институт. За сравнение - през изминалата година броят на наблюдаваните от института стоки и услуги е бил 528.
Инфлацията за миналата година е 12,5%. Инфлацията за януари е 1,4 на сто. Поскъпване през януари се отчита при хранителните продукти и безалкохолните напитки - с 2,1%. При транспорта поскъпването е още по-голямо - 2,6%. В здравеопазването увеличението на цените е с 1,8%. Повентиняване се отчита при облеклото и обувките - с 0,6%.
"НИС ще мери инфлацията с повече луксозни стоки", акцентира "Сега". От януари НИС следи вече цените на петте марки най-продавани нови леки автомобили.
Мотивът е, че има ръст на покупките на нови коли в България. Освен на българските цигари ще се отчитат цените и на вносните. Цените на климатиците също ще влияят на данните за инфлацията, а услугите на мобилните оператори ще се отчитат поотделно - разговорите, пращането на SMS-и, роуминг.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!