От 10 до 18 ч. в сградата на парламента на пл. "Народно събрание" желаещите ще могат да видят над 350 експоната от изложбата, сред които ферманът на султан Абдул Азис за учредяване на екзархията, документи и лични вещи на първия български екзарх Антим Първи и на екзарх Йосиф.
През 1870 г. със султански ферман се възстановява унищожената някога от османското управление българска патриаршия с титул "Българска екзархия", припомня БНР.
Съгласно чл.10 на фермана в екзархията се включвали всички области, в които християнското население е пожелало да премине в нейната духовна власт.
Така Османската империя официално признава пред света българската нация и определя етническите й граници.
Чрез църквата е постигнато международноправно признание на нацията ни, което дава възможност тя да се консолидира етнически, духовно, културно-исторически, териториално, а до известна степен - и политически.
През 1871 г. се свиква първият църковно-народен събор от представители на епархиите в Северна България, Тракия и Македония. Изработен е устав, а на 18 февруари 1872 г. съборът избира видинския митрополит Антим за пръв български екзарх.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!