"Имиграционен хаос поглъща лейбъристите" е заглавието на уводната статия в "Таймс". В четвъртък вечерта министърът на вътрешните работи Дейвид Блънкет води битка за възстановяване на доверието в него и имиграционната политика на правителството след като неговата заместничка Бевърли Хюз подаде оставка, пише вестникът. "Таймс" отбелязва, че след като е признал, че това е бил "най-черния" ден в политическия му живот, Блънкет тепърва ще трябва да отговаря на въпроси за своята роля в събитията, довели до шокиращата оставка на Хюз.
В статия, озаглавена "Объркващите правила, които позволиха навлизането на емигранти от Източна Европа", Ричард Форд от "Таймс" изтъква, че според последните разпоредби емигрантите от страни като България и Румъния, искащи да започнат бизнес във Великобритания, е трябвало да бъдат третирани като кандидатите от Европейската икономическа зона. Всъщност, най-ясното в статията е графиката на пристигналите на Острова румънци и българи от 1993 до 2002 г. Докато през 1993 г. българите са 10 000, през 2002 г. техният брой вече е 65 000 души.
"Блънкет на изпитание, след като министър подава оставка за прикриване на имигрантски проблем", гласи заглавието на първа страница в "Дейли телеграф". Покрай многото коментари вестникът помества и карикатура. На върха на покрив работник е разгърнал вестник, от чиято първа страница се чете: "Бевърли Хюз подава оставка". До него стои прав друг еднокрак работник с надпис "Румъния" на фланелката, който казва възмутен: "А бе, какви проверки им правят на тези хора, преди да им дават министерски постове!".
Иначе всички вестници публикуват копие от писмото на Боб Ейнсуърт, с което той обръща внимание на Бевърли Хюз преди година, че дипломати в България и Румъния са загрижени за нарушенията на имиграционите разпоредби. Писмото, което всъщност доведе до оставката на Хюз.
"Министър плаща цената за подвеждането на депутатите" е заглавието във "Файнаншъл таймс" по темата. Писмата със сигнали за нарушения са лежали в папки от месеци и като бомба със закъснител започнаха да гърмят миналия месец, пише вестникът.
"Файнаншъл таймс" обръща специално внимание на човека, който повдигна въпроса за нередностите с визите - министърът на вътрешните работи в сянка Дейвид Дейвис, бивш боксьор. Вестникът го цитира да казва, че не е изпитал удоволствие от оставката на Бевърли Хюз. Дейвис обаче има основания да бъде доволен, продължава "Файненшъл таймс". Бившия боксьор нанесе първото тежко кроше на правителството на Тони Блеър от ноември насам, когато се оттегли от борбата за лидерството в Консервативната партия в полза на Майкъл Хауърд.
"Разтревоженият Блънкет се подготвя да брани кариерата си, след като торите преместиха мушката към него", пише "Гардиън". В друга статия вестникът помества анализ за оставката на Бевърли Хюз. Авторът на анализа Саймън Хогарт смята, че тя е напуснала с достойнство без хленч и че подаването на оставка често е добър ход в кариерата.
На първа страница "Индипендънт" прави разкритието, че Белият дом е знаел още през пролетта на 2001 г., че се подготвят нападения със самолети в САЩ. Бившата преводачка във ФБР Сибел Едмъндс твърди, че е знаела за това и с очите си е видяла секретен документ за планове на терористи да отвлекат самолет.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!