З а 25 юли бе насрочена следващата сесия на Наказателния съд в Триполи по СПИН делото срещу българските медицински сестри.
На днешното заседание, продължило пет часа, като свидетели на обвинението бяха разпитани четирима роднини на пострадалите от епидемията от СПИН в Бенгази.
В показанията си те бяха призовани от прокурорите да посочат дали сред обвиняемите има такъв, когото си спомнят като медицинско лице, полагало грижа за децата им.
Първият свидетел разпозна Нася Ненова, която според него извършила манипулация на детето му през февруари 1999 г. Той бил сигурен в идентифицирането й, тъй като при приемането на детето му в болница сестрата била висока и руса.
Вторият свидетел бе майка на дете, която посочи Валя Червеняшка, Снежана Димитрова и Нася Ненова, както и палестинеца Ашраф ал Хаджудж. Третият свидетел, също майка на болно дете, разпозна Червеняшка.
Съдът разпита и медиците във връзка с основното обвинение за причиняване на епидемия чрез умишлено заразяване на над 400 деца със СПИН. Всеки от обвиняемите заяви, че се смята за невинен.
"Виждаме за първи път тези хора. Да посочат точни дати - кога са ни виждали преди", призоваха българките. Те отново заявиха, че са били въвлечени в сценарий на полицията, че са се грижили за децата като майки за своите рожби.
По-късно министърът на външните работи Ивайло Калфин изрази съжаление, че по новото дело срещу медицинските ни сестри в Либия отново се поддържа обвинението за умишлено заразяване - "тъй като и при хода на предишното дело много ясно беше доказано от редица експерти, вкл. и поканени от либийската страна, че не може да се говори за умишлено заразяване от медицинските ни сестри".
Правим всичко възможно делото да върви максимално бързо, при минимално протакане и максимална прозрачност, каза още първият ни дипломат, като напомни, че страната ни е "в непрекъснат диалог с партньорите от ЕС и САЩ, и с либийското ръководство".
Според него много важно е освен делото да върви бързо, то да е изрядно от процесуална гледна точка, така че след това да не се търсят мотиви за оспорване на целия процес.
Това, което очакваме от процеса, е да се направи ясно разграничаване между заразата в болницата в Бенгази, която е довела до една човешка трагедия, и нашите медицински сестри, за които имаме всички основания да вярваме, че нямат нищо общо с тази зараза, заяви Калфин.
На предишното заседание съдът определи, че защитата на подсъдимите трябва да представи ясни мотиви за искането си за явяването на нови свидетели.
По-рано адвокат Осман Бизанти уточни, че очаква магистратите да допуснат призоваването на около 10 либийци от Бенгази, чиито показания са взети в хода на предварителното следствие и са приложени към делото. Нито един от общо 14-те свидетели обаче не се яви в залата.
Съдът прие и внесените от българската защита писмени нотариално заверени показания на рентгенолога Смилян Тачев, в които той описва технологията на водените следствени действия.
Българинът е бил в групата на задържаните в Бенгази през февруари 1999 г. наши сънародници и прекарал в ареста заедно с подсъдимите сестри няколко месеца, през които е станал очевидец на изтезанията.
СПИН процесът срещу петте български медицински сестри и палестинския лекар не върви атрактивно за публиката, но въпреки това делото набира скорост, коментира по-рано Би Ти Ви (bTV.bg).
Очакването прокурорът да прочете обвинителния акт беше важно не само за пълното усещане, че делото се гледа по същество, а и заради някои детайли, които засягат подсъдимите - например кой е снабдявал сестрите със заразената кръвна плазма.
При предишното разглеждане на делото съдът в Бенгази оправда д-р Здравко Георгиев по обвинението, че е доставял плазмата и така се появи голяма непълнота в схемата, която обвинителите защитават.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!