С офийският военeн съд осъди на една година и шест месеца условно бившия заместник-директор на Главната дирекция за борба с организираната престъпност (ГДБОП) Иван Иванов. Присъдата е с 3-годишен изпитателен срок.
Делото се гледа при закрити врата, тъй като в част от материалите има доказателства на базата на специални разузнавателни средства. Срещу Иванов бяха повдигнати две обвинения - за превишаване на власт и за съставяне на документ с невярно съдържание.
Престъпленията според прокуратурата, която поиска три години и половина ефективна присъда, са извършени в началото на 90-те години.
Срещу Иванов има и трето разследване за изтичане на класифицирана информация към разработвани от МВР лица.
Той бе задържан на 17 март. Преди образуване на досъдебното производство зам.-директорът на ГДБОП беше отстранен от длъжност. Този случай сложи начало на процесите, които доведоха до оставка на вътрешния министър Румен Петков, припомня БГНЕС.
Депутатът от ДСБ Атанас Атанасов внесе при главния прокурор сигнал с данни, че висшият антимафиот е предупреждавал собственици на фирми за разследвания и проверки срещу тях. Атанасов получил по пощата справка с диск, в който се съдържат записани разговори на Иванов и представители на сивата икономика.
Смята се, че зам.-шефът на ГДБОП е предупреждавал собственици на фирми за алкохол, че са обект на разследване заради използването на фалшиви бандероли. По неофициална информация той е покровителствал бизнеса на братята Маргини.
По-късно, след задържането и на бившия главен секретар Илия Илиев, се оказа, че Иванов е бил незаконно подслушван по телефона.
След обявяване на съдебното решение Иван Иванов отказа коментар.
Прокурорът по делото и говорител на Военно-апелативна прокуратура Илиян Георгиев каза пред журналисти, че е заложил мотиви за ефективна присъда. Той обаче увери, че ще се запознае с фактите и ако мотивите на съда са правилни, няма да протестира.
На въпрос на журналисти как си обяснява, че Иванов е държал секретен документ, прокурорът отговори, че обвиняемият не дава никакви обяснения и затова може само да се гадае.
Документът е копиран неправомерно и е държан в дома на Иванов, така че ако не е имало обиск, за този документ до ден-днешен нямаше да се знае, подчерта Георгиев.