С лед избухването на скандала с оръжието на македонската армия високопоставен представител на западно разузнаване е пристигнал в Македония, за да провери дали става дума за международна мрежа за контрабанда на оръжие и евентуално участие на военни лица от НАТО.
Това, твърдят за македонския вестник "Време" източници от македонското Министерството на отбраната. За публикацията в македонското издание информира БГНЕС.
През декември миналата година при зрелищна операция в Македония бяха заловени три български камиона с картечници и минохвъргачки на македонската армия.
Арестувани бяха четирима българи по подозрение в контрабанда.
От българското МВР обявиха, като се позоваха на проверка на Национална служба "Сигурност", че заловеното оръжие е било предназначено за България по официално разрешение за внос от властите, издадено през юни 2006 г.
Във връзка със сделката през април 2006 г. Министерство на отбраната (МО) на Македония е издало разрешение за експорт на продукция от територията на страната, отбелязаха тогава от МВР.
Относно публикуваните данни в македонските средства за масова информация за евентуално последващо отклоняване на стоката от България е установено, че внесените до момента оръжия се съхраняват съгласно изискванията на българското законодателство в склад на фирмата вносител, декларираха от МВР.
След дадени от българското посолство в Скопие гаранции арестуваните Светислав Гоцев, Рангел Антонов, Александър Димитров и Георги Орденов бяха освободени.
Според източниците на в. "Време" високопоставеният представител на западно разузнаване е пристигнал в Македония на 22 януари 2007 г., месец след залавянето от македонското МВР на трите камиона с оръжие.
Срещнал се е с ръководството на македонските разузнавателни служби, за да разбере докъде е стигнало разследването.
Според служебни бележки на македонското военно разузнаване, на 14 декември 2006 г. в утринните часове в Македония са влезли 7 български камиона заедно с българи, които е трябвало да получат оръжието, пише "Време".
Лицето, което е отговаряло за получаването и транспортирането на оръжието, е бил Георги Ишмириев, който е влязъл в Македония с международен паспорт номер 350125974. Той е пътувал с черен Мерцедес 124 с регистрационен номер С 5577 РС. Същото лице е влязло в Македония през април 2005 г. с друг паспорт номер 317765540, се посочва в публикацията.
Македонското разузнаване разполага с информация, че този човек е бивш командир от българското военно разузнаване, пише "Време.
Твърди се, че Ишмириев е пристигнал в Македония за първи път през април 2005 г. заедно с Красимир Димитров, Виолета Бабунска и Кольо Запроф, които са се представили като представители на фирма "ЕМКО".
Тези лица са били посрещнати от Илия Шкодровски, а през май същата година заедно с него са извършили оглед на оръжието в казармите "Гоце Делчев", "Илинден" и "Гьорче Петров".
Всички тези хора са се намирали в Македония и на 14 декември, когато беше разкрита незаконната търговия с армейско оръжие, пише "Време".
Източници на изданието твърдят, че става дума за организиран международен канал за незаконна търговия с оръжие, в който са участвали и военни лица от западноевропейски страни.
В двата случая оръжие на македонската армия се е товарело в български камиони, докато в същото време най-висши армейски и държавни македонски ръководители са присъствали в казармите, отбелязва "Време".
В първия случай на 1 август 2006 г. в казармата "Гоце Делчев" са били натоварени 9 минохвъргачки в момента, в който тогавашният министър на отбраната Йован Манасиевски откривал Военния музей в присъствието на армейски командири и високопоставени представители на НАТО.
Във втория случай на 14 декември в същата казарма министър Лазар Еленовски тържествено откриваше център за ресоциализация на предсрочно пенсионирани военни командири, пише македонският вестник "Време".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!