В ъзможно е да има скрит вот заради радикален кандидат като Волен Сидеров, предупреди социологът Андрей Райчев пред Би Ти Ви. Много от хората не казват, че са гласували за него, допълни социологът по повод балотажа.
След днешните резултати въпросът е дали Иван Костов и Петър Стоянов ще освободят лидерските места, за да има обединена десница, добави той. (Вж. и коментарите на десните лидери).
Според Цветозар Томов от "Скала" десният избирател не е подкрепил лидера на "Атака". Десният електорат е бил пасивен, но няма пробив на Сидеров, констатира социологът, който очаква, че на втория тур гласоподавателите вдясно ще останат пасивни.
"Кой нормален човек ще гласува за Сидеров? Може да не искаш Първанов, но като алтернативата е Сидеров, какво друго?", попита Томов.
Пробивът на Сидеров вдясно е по-нисък, отколкото пробивът му вляво, смята той.
Според него една от причините Волен Сидеров да постигне такъв резултат е обстоятелството, че повечето опозиционни водачи не посмели да излязат на тези избори.
Няма голяма изненада, очакваше се, че избирателната активност ще бъде под 50%, коментира и социологът от "Галъп" Кънчо Стойчев. Според него няма да има изненада и спрямо прогнозите за "генералното класиране".
Стойчев заяви, че не са важни десните лидери, а въпросът за лъжата е ключов за дясното фиаско в България.
Лъжата на десните е, че в България всичко е прогнило, а всъщност, ние имаме най-добрата година от основаването на страната изобщо, подчерта Кънчо Стойчев.
"Изборните резултати показват, че привържениците на Първанов не са само в левия спектър. Социолозите не очакваха толкова голяма разлика в подкрепата за него и Волен Сидеров", каза по "Дарик радио" Марчела Абрашева от "Галъп".
"Тези избори се отличават с това, че месеци преди тях нещата изглеждаха доста сигурни. Президентските избори са много важни, защото материализират една промяна, която се случва в страната", коментира също пред "Дарик" политологът Димитър Аврамов.
Според него всички избори се превръщат в своеобразен вот против статуквото. "Кандидатите, които се опитаха да съберат протест срещу изпълнителната власт и тройната коалиция, сгрешиха.
Не мисля, че резултатът от изборите би повлиял на стабилността на управлението в страната по някакъв начин и би било глупаво да се твърди обратното, при положение че имаме управляващо мнозинство от 169 депутати", подчерта още той.
Според социолога от "Медиана" Кольо Колев избирателната активност не е толкова ниска, колкото се очакваше. Сега се посочват числа от порядъка на 35%, но тя е изчислена върху 6,4 млн. избиратели, а в страната те са около 5,9-6 млн., обясни той пред БТА.
По думите му избирателната активност е съвсем прилична - от порядъка на 2,5-2,6 млн. гласували, което е около 39-40% активност.
Това което изненада мнозина колеги е категоричността на победата на Първанов днес, но тя не се дължи единствено и само на него, а до голяма степен е резултат от отказа на десницата да играе активно на тези избори, смята социологът.
Според него високият процент на Сидеров също се дължи на изначалния отказ на десницата да играе на тези избори.
Според експресно проучване на МБМД днес основният мотив за негласуване е неодобрение на кандидатите за президент, като така са отговорили около 43% от анкетираните. Данните оповести Мира Янова от социологическата агенция по Нова телевизия.
22% са отговорили, че не се интересуват от политика. 6% не се интересуват от тези избори, а 8% мразят политиката и политиците.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!