Ж ивели в Лом, след като Виолета се разделила със съпруга си, а през 1952-ра се заселили във Враца. Тя започнала работа в диспансера по белодробни болести. Хобито й били гоблените и котките.
Прогоненият от София дисидент режисьорът Димитър Гочев (днес голямо име за театралните сцени в Германия) гостувал често у тях, и пийвал силна ракийка каменарка.
Д-р Петрова го поощрявала, че подхващал нещата в театъра като хирург. Тя пушела много, почитала творчеството на Смирненски и съжалявала, че не била лекар по негово време, за да го лекува.
В дома им се слушала само класическа музика
Обожавали Моцарт, Бетховен, Вивалди, Хайдн.
По отношение на музиката: не си позволявам пошлости, казвала пред колегите си д-р Петрова. Като студентка във Виена гладувала, за да отиде на опера.
По-късно сключила втори брак с главния лекар на диспансера във Враца д-р Георги Коцев. Любовната искра пламнала на бал с маски, когато Виолета се преобразила като китайка.
"Вторият ми баща доведе през 1963 г. и син и дъщеря. Живеехме в пълна хармония - казва синът Владимир. - Всичко се дължеше на мама, тя умееше да предразположи всеки с много любов. Винаги е била чистосърдечна, с нея се общуваше леко. И никога не падаше духом."
През почивните дни цялата многолюдна фамилия отивала на представления в Народния театър или в операта в София.
Във врачанския дом на лекарката се отбивали популярните актьори Иван Кондов, Никола Дадов, Николай Фердинадов и Петя Силянова.
Синът Владимир бил председател на Радикалдемократическата партия след възстановяването й. Той наследил от майка си бохемството.
Виолета Петрова починала на 75 години през 1996-а.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!