"Не познавам тази госпожа въобще, но ако тя е специалист по туризъм, по икономики, ние сме загубени отново. Най-много се страхувам, пак ви казвам, от това, че културата ще бъде под петата на туризма", заяви той.
Сега съм пълен със съмнения, призна поетът, защото нямал понятие "коя е жената, за какво става дума, какъв специалист е".
Според него "културата е много специфично министерство - там трябва действително човек, който е личност и представлява някаква личност в самата култура, иначе да дойде един чиновник и да се разпорежда със съдбите на т.нар. "творческа интелигенция" - това е плачевно".
Видният наш археолог проф. Николай Овчаров обаче определи сливането на културата и туризма като "интересен ход" и коментира, че нещо такова е трябвало да се направи.
Аз съм говорил отдавна, че паметниците на културата трябва да се свържат по-тясно с туризма, припомни той.
"Очевидно се дава приоритет на културно-историческия туризъм, за което аз съм пледирал много отдавна - каза археологът пред БНР. - Смятам, че след като именно Министерството на културата е свързано с туризма, ще се акцентира именно върху археологическите, културно-историческите, етнографските паметници и това е много добре."
Новата структура се създава в края на мандата, едва ли ще има време да разгърне някаква кой знае каква дейност, но поне ще видим дали е сполучлив ход, заключи проф. Овчаров.
Той припомни, че такива промени са били правени, ведомството е било сливано с просветното министерство, но никога до този момент не е съчетавано с туризма, така че просто няма база за сравнение.
Туризмът и културата са към едно министерство в Турция, Малта, Индия, Индонезия, Малайзия (плюс изкуствата), Южна Корея.
В Непал към него е дори гражданската авиация, а в Екваториална Гвинея - и информацията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!