Кандидатът за вицепрезидент на левицата ген. Ангел Марин в интервю пред в-к "Новинар"
За зрителите на Си Ен Ен въздушната война над Афганистан изглежда като поредица от примитивни зелени проблясъци, които осветяват мастиленосиньото нощно небе, коментира агенция "Асошиейтед прес". Тези гледки стават възможни благодарение на една нова технология с размерите на ученическа чанта - видеофонът, който предава нискочестотно видео чрез преносим сателитен телефон. Заснетият материал е дело на самотен оператор, който стои на планинско възвишение на около 70 км северно от Кабул.
Останалите тв репортери в лагерите на афганистанската опозиция и в съседен Узбекистан - навсякъде, където биха могли да довлачат 10-килограмовото оборудване - използват видеофоните, за да предават с треперещи ръце своите кореспонденции от мястото на събитията. Образът е примитивен, но бележи голям напредък в сравнение със задъханите репортерски гласове по телефона, които телевизиите илюстрират със стари кадри или снимки.
Без 7950-доларовите видеофони, произвеждани от лондонската фирма "7E къмюникейшънс", живата картина от далечно място като Афганистан щеше да коства на тв каналите апаратура за сателитна връзка, включваща цял тон записваща и излъчвателна техника, поместена във ван, а в добавка - поне 3-4 души екип. А шефът на новините в Си Ен Ен Ийсън Джордън изчислява, че придвижването на цялото това оборудване е мащабна операция, особено в зона, където се водят бойни действия.
Устройството привлече вниманието за първи път през април, когато репортер на новинарската телевизия се свърза към автомобилен акумулатор и излъчи на живо как екипажа на американския шпионски самолет, заловен от Китай, напуска о-в Хайнан. В този случай видеофонът даде на Си Ен Ен преднина от около половин час пред останалите конкурентни канали, които трябваше да се придвижат до апаратура за сателитна връзка, за да предадат видеоматериала си. Кадрите вбесиха не само конкуренцията, но и китайските власти, които задържаха репортера и конфискуваха видеофона.
Макар устройството да не върши много работа в САЩ (където почти всички райони са в обхвата на сателитни или микровълнови предаватели), репортерите на Си Ен Ен излъчваха с видеофони и атентата срещу Световния търговски център на 11 септември - и бяха много по-близо до "ground zero", отколкото можеха да стигнат подвижните телевизионни станции.
За такова пряко предаване са нужни три компонента, обясняват експерти пред "Асошиейтед прес". Първото е 4-килограмовия видеофон, чиято задача е главно да компресира видеото, за да го подготви за трансмисия. Малцина репортери обаче разчитат на втория компонент, който се предлага в комплекта - доста елементарна камера с формата на топка за голф - и предпочитат собствените си леснопреносими дигитални видеокамери. За да препрати видеосигнала до телевизионната станция, видеофонът трябва да бъде свързан със сателитен телефон, който е голям горе-долу колкото лаптоп. 7Е препоръчват производството на сънародниците си "Отърком", които го продават на цена 9950 долара парчето. Сигналът се предава чрез комуникационен спътник, който се намира на геостационарна орбита на около 35 000 км над Земята, и тъй като пътува със скоростта на светлината, картината, предавана "на живо" пристига до нас реално с около половин секунда закъснение. Последният елемент от веригата е приемникът, който се разполага в тв централата и декодира сигнала, така, че да може да се излъчва за зрителите. Предлагат го отново "7Е" само за 6500 долара.
Устойството вече е в арсенала на големите мрежи като Би Би Си, Фокс, Ей Би Си и Ен Би Си, а също така и в телевизионния отдел на "Асошиейтед прес" (APTN), които са оборудвали с него пратениците да отразяват театъра на бойните действия. А примитивното качество на образа всъщност се дължи на ограничените възможности на мобилните сателитни телефони, които предават сигнала с максимална бързина от 128 kbps, което е само два пъти повече от скоростта на dial-up модемите при домашните компютри. За сравнение, стандартното, но и доста по-тежко и обемно тв оборудване предава обикновено със скорост от 15 мегабита в секунда.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!