"Основният ни приоритет и мисия е да вдигнем самочувствието и авторитета на българските творци, пренебрегвани през последните 20 години", такава е амбицията на министъра на културата Вежди Рашидов.
Той мечтае българската култура да излезе на пазара, да имаме поне по двама световноизвестни автори във всяко изкуство, един ден България да има свой нобелист и поне двама български художници да влязат във фондовете на западнаевропейските музеи.
Новият ръководен екип на министерството ще подкрепя както младите таланти - за целта ще се създадат специални звена, така и именитите творци.
Ще се полагат грижи за паметта за бележитите артисти от миналото, много от които, според министър Рашидов, са премълчавани и пренебрегвани. Той е убеден, че в това отношение важна роля имат и медиите.
"Ние сме единственото министерство, на което правителството опрости 2 млн. лева от разходите, които трябва да бъдат съкратени, за да се попълни дупката в държавния бюджет", похвали се Рашидов и поясни, че все пак министерството ще трябва да се раздели с 6 млн. лв.
За целта ще бъдат огледани щатовете в деветте културни центрове в чужбина, които са подчинени на министерството. В момента издръжката на един такъв център е около 90 хил. лв. годишно, а дейността, която се извършва там, не е достатъчна, допълни министърът.
Предстои и преструктуриране на оперативни звена в министерството, за да станат по-ефективни.
Вежди Рашидов е благодарен за разбирането и подкрепата за културата от министър-председателя Бойко Борисов и от министрите, които определи като "млади, интелигентни и образовани".
Министърът и екипът му ще се срещат с журналисти по различни теми всяка седмица, за да има пълна прозрачност в работата на министерството.
Археологът Тодор Чобанов и юристът и кинодраматург Димитър Дерелиев са двамата зам.-министри на културата.
Тодор Чобанов е 32-годишен, специализирал е борба с престъпленията срещу културното наследство в Европол. Той заяви, че Законът за културното наследство има своите достойнства, но има и недостатъци и ще бъде променен, така че да работи в национален интерес.
Димитър Дерелиев-Дарзи е 53-годишен, завършил е право и има практика на юрист, но е популярен като сценарист и редактор в документалното кино. Беше ръководител на Националния филмов център, сега е член на Съвета на директорите на Киноцентъра - "Ню Бояна филм" АД.
Автор е на сценариите на 40 документални филма, между които награждаваните у нас и по света "Неонови приказки", "Черна хроника", "Епизоди от живота на Леон Даниел".
Според класация на Би Би Си "Неонови приказки" на режисьорката Елдора Трайкова е определен за най-добър документален филм в света за 1993 г.
Той каза, че ще има изменения и в Закона за авторското право, за меценатството и за филмовата индустрия. Ще бъдат създадени и звена за управление на проекти, за да може да се привлекат европари в подкрепа на културата.
Дерелиев обеща до края на годината у нас да дойдат да снимат Ал Пачино, Робърт де Ниро и Силвестър Сталоун.
Вежди Рашидов изрази надежда до две години България да има своя отдавна желан Музей на модерното изкуство.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!