К осовските сърби са палестинците на Балканите, полезни пионки, които, ако Западът се отпусне, биха могли да получат своята Ивица Газа, пише "Уолстрийт джърнъл".
"Ако САЩ не бъдат решителни и не дадат независимост на Косово без някакви компромиси, Югоизточна Европа отново би могла да изостане, заедно с всички лоши последици за всички", дават оценка в редакционния коментар на вестника.
"Търпението в Косово свършва. Избори се очакват през ноември, в края на новия кръг преговори, а косовските лидери са под натиск едностранно да провъзгласят независимост.
В резултат на това косовските сърби биха могли да присъединят северната част на Косово към Сърбия, а албанците биха били окуражени да търсят единство с "Велика Албания". Може да избухне насилие", допълва изданието.
"Една по-различна Европа би могла да се обедини в отговора си спрямо Русия, но Европа сега е разделена - с британците, които искат независимост, германците, които не искат да ядосат Москва и французите, които искат решение по дипломатически път и които предложиха новия кръг преговори", се посочва в коментара.
Вестникът пише още, че карти с поделено Косово кръжат от години, а всякаква подялба на Косово ще бъде скъпа за сърбите.
"Повече от половината от тях живеят в албански региони и без защита нова бежанска вълна ще бъде много вероятна, а това е картина, която никой освен Москва не желае.
Такъв изход ще бъде най-лошият, защото албанските сепаратисти в Македония и сръбските в Босна и Херцеговина ще бъдат окуражени да последват примера на Косово", посочва вестникът.
"В Косово не е застрашен националният суверенитет на Сърбия, а свободата на косовските албанци. Сърбия изгуби правото си върху Косово през 1999 г., а ЕС се отнася много нежно към Белград, дори неотдавна отново започна преговорите за евентуално членство в ЕС.
Вместо всичко това на Белград трябва да се даде ясен избор, а това е или бъдеща общност с Русия, или ЕС и НАТО. Косово е тест", заключава "Уолстрийт джърнъл".
Освен изданието, коментари и очаквания дават намесените в конфликта страни.
Американският Държавен департамент призова Сърбия и косовските албанци активно да участват в предстоящите 120-дневни нови преговори за статута на Косово.
От Държавния департамент изразиха надежда, че през това време двете страни ще се въздържат от едностранни стъпки.
"Това е сложно решение. Това е въпрос, който предизвиква силни емоции и от двете страни - сред населението на Косово, както и сред сърбите.
Ние поискахме и от двете страни активно да сътрудничат на Контактната група през предстоящите 120 дни, за да се види какъв напредък може да бъде постигнат в процеса на търсене на решение", заяви говорителят на Държавния департамент Том Кейси.
Руският посредник в тройката на Контактната група за преговорите за статута на Косово Александър Боцан-Харченко заяви, че Москва изхожда от това, че всички участници в тройката трябва да работят за постигане на решение чрез преговори и в никакъв случай налагане на някакво решение, което не е в интерес на едната страна, защото това е неприемливо.
Смятам, че целта на всички участници в тройката е постигане на решение чрез преговори, каза Боцан-Харченко за радио "Белград".
Харченко потвърди, че е в ход подготовката за първата среща на тройката посредници на Контактната група, която ще се състои на 9 август.
Той посочи още, че веднага след това представителите на ЕС, САЩ и Русия ще посетят Белград и Прищина.
Русия смята, че заедно с пълното ангажиране на Контактната група целият процес остава в рамките на ООН и под контрола на Съвета за сигурност, което е най-важното, подчерта Боцан-Харченко.
Окончателното решение ще бъде взето от Съвета за сигурност, посочи той, като изтъкна, че целта е постигане на компромисно решение за статута на Косово между Белград и Прищина.
"Ние смятаме, че планът на Марти Ахтисаари не може да бъде основата за тези разговори и изхождаме от това, че тримата посредници и цялата международна общност ще приемат всяко решение, което е компромис между страните", каза Боцан-Харченко.
Той отново заяви, че Русия е против определяне на времеви рамки за разговорите за статута на Косово.
Тройката посредници, съставена от представителите на ЕС Волфганг Ишингер, на САЩ Франк Уизнър и на Русия Александър Боцан-Харченко, ще разговарят поотделно с президента и премиера на Сърбия Борис Тадич и Воислав Кощуница, както и с външния министър Вук Йеремич.
Белград не приема пристигането на тройката посредници като начало на процеса на преговорите, а като възможност за установяване на ясни правила и формата на преговорите, твърдят сръбските медии, позоваващи се на източници, близки до сръбското министерство за Косово.
След това Белград ще избере нов преговарящ екип.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!