Преди няколко десетилетия стоките от социалистическите страни бяха голяма мечта за милиони руснаци.
За да се сдобием със заветната вещ, ние бяхме готови да стоим на огромни опашки, да се записваме в списъци, да отиваме нощем, за да бъдем там, когато ги проверяват, да се запознаваме с "нужните" хора.
Днес имената на повечето от "братските" търговски марки са практически забравени, пише руският вестник "Известия".
В интернет анкета на вестника на въпроса какво ви липсва от стоките, които бяха толкова популярни по времето на социализма, 10% отговарят - българските цигари.
"Известия" решава да възстанови "историческата справедливост" и да разкаже за най-култовите брендове на "социалистическата" чужбина.
Соцстраните изнасяха в бившия СССР не само стоки за ширпотреба, но и напълно сериозна техника.
Така ГДР внасяше електронни пишещи машинки и компютри марка "Роботрон", фотоапаратите "Практика" и фотолентата "ОРВО".
Гедеерските машинки могат да се видят и днес в Русия, но компютрите - само в музей.
Ако попитате младите хора днес в Русия дали са чували за дънките "Рила", те ще се учудят. Но техните родители вероятно си спомнят тази българска марка.
За мнозина в Съветския съюз точно "Рила" беше единствената възможност да почувстват върху себе си "вредното влияние на Запада". Те бяха и сравнително достъпни.
Днес тази марка е в историята. Тези дънки не се произвеждат дори в България.
Най-известният чужд алкохол беше българският коняк "Слънчев бряг". Сега той практически не може да се намери в Русия.
Преди мненията на хората за него силно се разминаваха. Едни го смятаха за отвратителна помия, а други за прилична напитка.
През 90-те години "Слънчев бряг" започна да се фалшифицира в промишлени мащаби, след което окончателно се развали.
Конкурентът на "Слънчев бряг" в СССР също беше от България - "Плиска". Помним, че и двете напитки струваха в края на 70-те години около 8 рубли.
Преди руснаците масово пушеха родни цигари. Но ако искаха да се обвият в чуждестранен дим, те си купуваха български "БТ" за 80 копейки, но бяха вносни.
Макар че тогава я имаше поговорката, че "курица не птица, Болгария - не заграница" (Кокошката не е птица, а България не е чужбина).
Впрочем, българите доставяха и най-евтината продукция - цигарите "Шипка", "Родопи", "Опал", "Стюардесса", "Ту-134".
Сега някои от тези марки, от не най-висок клас, също могат да се купят в руските магазини.
Разпадът на СССР стана сериозен удар за "Булгартабак". До 90-те години 90% от неговата продукция се изнасяше в СССР.
След като обаче през 1993 г. беше въведено мито от 150% за българските цигари, вносителите отказаха да ги внасят и това силно разклати финансовото положение на предприятието. В резултат неговият дял на руския пазар падна до 1%.
В СССР имаше и други марки цигари от приятелски страни. Например югославските "Самуил" и "Европа", унгарските "Кошут" или индийските "Мадрас".
Но в сравнение с българските и кубинските марки тяхната популярност беше не много голяма.
В анкетата на вестник "Известия" на въпроса какво ви липсва от стоките, които бяха толкова популярни по времето на социализма, на първо място с 24% са монголските кожуси, 23% - мотоциклетите "Ява", 17% - чешкият кристал, 12% - китайските термоси, 10% - българските цигари, 8% - гарнитурите "Хелга" от ГДР, 6% - полската козметика.
Припомнете си още от символите на социализма във фоторепортаж от изложбата "С мирис на соц".
Преди седмица друг руски вестник - "Комсомольская правда", пък публикува материал в две части, озаглавен "Братята българи казват: Предадохме Русия, но я обичаме". Авторката Даря Асламова се опитва да отговори на въпросите защо страната ни е разлюбила Русия и се е свързала със САЩ и НАТО.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!