Според "Нувел Обсерватьор" френските лидери черпят повече вдъхновение от футболната победа в последния момент над Англия, отколкото от представянето на партията на президента Ширак на европейските избори.
Като цитира думите на президентски говорител "Победата в мача показва, че може да губиш на полувремето и все пак да победиш накрая", вестникът тълкува това като намек, че правителството все още разполага с три години да си върне подкрепата на избирателите.
Полският "Трибуна" смята, че "абсолютният победител" в европейските избори е десницата в Полша. Превърнати в национални стойности, резултатите от европейските избори предоставят два варианта за бъдещи силни десни коалиции в Полша, убедено е изданието.
"Ако се използва футболният език, резултатите значат не толкова жълт картон за левицата, колкото предупредителен сигнал. На левицата в Полша са нужни ясни позиции и добра комуникация с естествените им поддръжници, но това никак не е лесно в страна, където медиите са десни", пише "Трибуна".
Шведският "Афтонбладет" съветва социалдемократите в страната да извлекат поуки от най-лошия си изборен резултат от 1912 г. насам.
Изкушението да се обвиняват евроентусиастите в партията е късогледо, смята вестникът. Категоричното "не" на избирателите означава, че социалдемократите твърде много са се повлияли от силния и дълбоко личен скептицизъм на премиера Йоран Першон спрямо Брюксел, пише "Афтонбладет".
Според излизащия в Париж "Интърнешънъл Хералд Трибюн" в допитвания и анкети многократно е проличало как ЕС е толкова усложнен и объркващ за обикновените граждани, че мнозина не чувстват нужда да гласуват.
Този съюз с толкова много културни, политически и езикови различия е обединен по перверзен признак - че никой не разбира как действа той, пише вестникът.
Френският "Монд" смята, че подчертано ниското участие на избирателите в някои от новоприетите членки на ЕС ще породи проблеми през идните месеци и ще направи много трудна задачата на лидерите, опитващи се да накарат скептичните си граждани да приемат новата конституция.
Допълнителна пречка ще бъде подемът на антиевропейски популистки движения, особено във Великобритания и в централноевропейските страни, убедено е изданието.
Според германския "Ди Велт" иракският премиер Ияд Алауи има основание да иска Саддам Хюсеин да бъде предаден на иракските власти.
"Всяко друго решение - било то международен процес или съд на американска земя, ще намирисва на "правосъдие на победителите". Американците би трябвало да се радват, че не са принудени сами да съдят бившия иракски президент. Жестокият диктатор, който дълго време водеше война срещу собствения си народ, е отговорен пред него повече, отколкото пред всеки друг", пише "Ди Велт".
Словашкият "Народна Оброда" съветва току-що заелия поста трети президент в историята на Словакия Иван Гаспарович да не вдига много шум около себе си, за да може да стане първият президент с два мандата.
Гаспарович не е новак в политиката и има достатъчно опит да се въздържа да стои непрекъснато на авансцената, което неговият предшественик често се опитваше, пише вестникът.
"Един президент трябва да се намесва само когато политиците съвсем са се объркали. Така всеки ще знае, че се случва нещо сериозно, което налага намесата на президента. Начинът, по който един политик използва правомощията си, говори много за неговата личност. А какво ще кажат избирателите ще стане ясно след пет години", пише "Народна Оброда".