"Таймс" не се съмнява, че коалиционните сили в Ирак са изправени пред най-голямото изпитание, откакто стъпиха на иракска земя. Според заглавие на "Дейли мейл" "Ирак е в пламъци", но оптимизъм идва от страниците на "Сън", който смята, че в Ирак се вижда светлината в края на тунела. Вестникът пише, че ако се съди по телевизионните кадри, целият Ирак е обхванат от въстания, но това което не се вижда според "Сън" е, че вече се забелязват първите кълнове на демокрацията.
Според статия в "Гардиан" от бившия специален съветник във Форин офис Дейвид Кларк войната в Ирак обаче е засякла. Авторът обвинява за това американските неоконсерватори и посочва, че Западът никога не се е вслушал в легитимните болки на мюсюлманите. Към САЩ се отправят упреци, че вместо да се фокусират върху залавянето на избягалите от Афганистан талибани и бойци на "Ал Кайда", са разширили войната срещу тероризма към Ирак. По думите на Дейвид Кларк "Буш изглежда е решен да играе ролята, написана му от Бин Ладен".
"Индипендънт" прави изключение от повечето вестници и води не с Ирак, а с информация на цяла първа страница, че Саддам Хюсеин е бил преместен от Ирак в голяма, строго охранявана американска база в Катар. Това се е наложило, тъй като американците се страхуват, че иракските бунтовници ще се опитат да освободят бившия лидер, твърди вестникът.
Другата широко застъпена тема в днешните британски вестници е имиграцията и снощната среща на премиера с петима министри.
"Таймс" подигравателно пише в заглавие "Кризата беше решена... за час и половина". Тони Блеър е признал на срещата, че имиграцията ще е една от горещите теми в предстоящите избори догодина, се казва в редакционна статия на "Гардиън". Вестникът е съгласен с това прозрение на Блеър, но не скрива учудването си, че съзнавайки експлозивността на имиграционните въпроси, Блеър е допуснал сегашния фурор, предизвикан от твърдения за нарушения на визовите правила в България и Румъния.
"Гардиън" обаче подкрепя позицията на Блеър, че последиците за Великобритания ще са катастрофални, ако тя обърне гръб на имигрантите. На финала изданието съветва правителството какво съдържа правилната имиграционна политика. Според вестника това е контролирана миграция, комбинирана с механизъм за наблюдение дали критериите се спазват, както и прозрачност за истинското ниво на потърсилите работа чужденци.
"Гардиън" укорява и пресата, по-специално някои таблоидни издания, които раздухват страховете на англичаните, че чужденците или ще лежат на гърба им, или ще им вземат работата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!