Излизащият в Прага "Право" възхвалява влизането на Чехия в ЕС под заглавие "Завръщане у дома". "След половин век насилствено блуждаене на Изток, чехите се върнаха там, където е бил техният дом в продължение на 1000 години - в Европа", пише изданието. Според "Право" членството в ЕС е "възможност, която чешките земи не са имали никога преди в своята история".
Друг чешки вестник, "Хосподарске новини", предупреждава, че за разлика от първите си 50 години сега ЕС е изправен пред "интеграция на държави и нации, които са отдалечени културно и лингвистично, отстоящи на по-големи разстояния, обществено по-изостанали и белязани от преживяното по време на съветската ера. Освен това външните условия вече не са същите, както след войната", отбелязва чешкото издание.
Вече няма "да чакаме за членската си карта, да изпълняваме условия и да приемаме хиляди директиви на ЕС, без да влияем върху решенията за тях", добавя вестникът. Дали "сега ще успеем да прокараме нашите интереси и идеи в общността на 25-те зависи от онези, които ще ни представляват", заключава "Хосподарске новини".
Унгарският "Непсабадшаг" призовава страната да следва ирландската рецепта за успех в ЕС. "Националното съгласие за икономическата политика създаде основата за впечатляващите постижения на келтския тигър през 80-те години", пояснява изданието. "Непсабадшаг" твърди обаче, че унгарските правителства, чрез лошо икономическо управление и вътрешни боричкания, вече 15 години пропиляват шансовете да направят страната регионален тигър. "Излизането от тази ситуация вероятно е възможно само с ирландския метод", посочва вестникът.
Германският "Франкфуртер алгемайне цайтунг" пише, че са "налице всички основания да се отпразнува" събирането на 25 европейски държави в "семейна общност". Вестникът защитава позицията, че националната независимост е била "най-високата", но в същото време само "функционална" цел на бившите комунистически държави, които се присъединиха към ЕС. Основната цел на независимостта според "Франкфуртер алгемайне цайтунг" е да могат свободно да бъдат избирани приятели и партньори.
"Най-големият комплимент към старите членове на ЕС е, че всички европейски страни виждат своето бъдеще в общността, заедно с тях, независимо от факта, че техният исторически опит с новоприетите не винаги е бил добър", добавя вестникът. Изданието предупреждава обаче, че гражданите на Европа не искат да станат свидетели на създаването на "технократичен супернационализъм". "Поради това най-важното в бъдещата европейска конституция са не конкретните й текстове, а нейния дух", пише в заключение "Франкфуртер алгемайне цайтунг".
Под заглавие "Навлизане в непозната територия" друг германски вестник, "Франкфуртер рундшау", предупреждава, че има "подозрителна липса на емоции" около разширяването на ЕС. Изданието изразява загриженост, че икономическите аспекти на разширяването доминират в дебатите за сметка на "хуманно-културната" страна на процеса. "Въпросът е дали далеч извън икономическите въпроси тази по-голяма Европа ще намери ентусиазъм за нови перспективи и за взаимно любопитство", пише "Франкфуртер рундшау".
Френският "Монд" се спира на проблемите пред Европа, например икономическите трудности на Германия и разногласията във Великобритания по въпроса за европейската конституция. "В момента, когато нараства от 15 на 25 членове, Европа се движи напред като обезглавено пиле", смята вестникът. "Икономическата стагнация в старите членки, трудностите на новоприетите да се адаптират, поставянето под въпрос на европейската социална система, необходимостта да бъде утвърдена самоличността пред лицето на американската единствена свръхсила... всичко това изисква реално лидерство в Европа", пише "Монд".
В заключение вестникът отбелязва, че тази роля трябва да бъде поета от няколко фигури или страни членки, както и при предишните стъпки към европейска интеграция.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!