В естниците и днес продължават да коментират драмата с похитения изпълнителен директор на футболен клуб "Литекс" Ангел Бончев, който бе намерен след полунощ на 10 юли в кв. Княжево в София, но на негово място бе отвлечена съпругата му.
Мнението на психолога от МВР проф. Бойко Ганчевски, изразено в интервю за "Труд", е ,че похитителите са проявили изключителна жестокост - мъчили са Бончев, държали са го вързан, на тъмно, обработвали са го с наркотици.
Прогнозата на специалиста за съдбата на съпругата на Бончев е, че ако получат пари, похитителите ще я пуснат.
"Монитор" тиражира сензационна новина от свои източници сред разследващите: че съпругата на Ангел Бончев може да бъде освободена още днес. Източниците на вестника не пожелали да коментират дали за свободата на Камелия ще бъде платен откуп.
Според "Стандарт" "Мексиканска банда държи Камелия". В челния си материал вестникът разкрива, че обучена в Мексико банда, съставена от бивши "барети", е похитила съпругата на Бончев.
Вестникът допълва, че полицаи очакват сигнал за размяна на Камелия срещу бягството на похитителите й от страната. Друга версия е, че може би похитителите искат повече пари, които могат да бъдат осигурени от Бончев.
"Лавина похищения, ако се провалим с Бончев", прогнозира пред "Стандарт" Николай Кокинов, който оглавява Софийската градска прокуратура. Държавата трябва да покаже, че е способна да се справи, отбелязва той.
"Отвличанията като домино", сравнява в свой коментар "Стандарт". Отвличанията у нас не се третират като тероризъм, според текст от НК похитителят може да мине и с 3 г. затвор, коментира авторът и изразява опасение, че отвличанията могат да се превърнат в епидемия.
Подобно мнение изразява и "24 часа" в анализ "Бизнесът с отвличания III". Трябва да бъде сформирана бързо специална група от всички служби в МВР, ангажирани с проблема с отвличанията, тези хора трябва да получат най-новата техника, която съществува и да бъдат обучени от специалисти чужденци, смята авторът Слави Ангелов.
Според него ако това не се направи бързо, отвличанията ще станат по-популярни и от кражбите.
"Челопечене промени тромавия рефлекс на властта", констатира в свой анализ "Сега". Според вестника властта е решила да не протака както в други предходни ситуации и е отпуснала достатъчно пари за обезщетения и за унищожаването на ненужни боеприпаси, без да усложнява живота на хората с тромави процедури.
"Пладнешкият обир опря и до военните имоти", коментира пред "Труд" проф. Георги Марков, директор на Института по история към БАН. Според него инцидентът в Челопечене е "последната камбана за държавата".
Стигнахме дотам да разчитаме на чудотворните икони със Света Богородица, а не на Генщаба и правителството, допълва той.
Проф. Марков коментира и идеите за промяна в избирателната система. Той е на мнение, че мажоритарната система не може да се въведе веднага, а на първо време трябва междинен вариант, но като цяло мажоритарна система ще освежи елита.
"Има силна миграция на партийни членове" - такава тенденция разкрива пред "Монитор" Румяна Бъчварова, директор на социологическата агенция "Маркет линкс".
Според нея процесът е провокиран от новите партии. Бъчварова смята още, че нишата за нови партии се разширява, защото отмирането на интереса към класическите партии дава основание на техните членове и симпатизанти да се чувстват свободни и да мигрират по-лесно от една към друга политическа сила.
За "Кризата с датите" през юни 2009-а" предупреждава в материал в "Труд" проф. Михаил Константинов. Според него се очертава криза, свързана с необходимостта да се съчетаят датата на евроизборите с датата на парламентарните избори през юни 2009 г.
Константинов припомня, че изборите за евродепутати трябва да станат до 7 юни, а за парламента - най-рано на 27 юни. Той предлага като вариант КС да промени решението си, според което правомощията на народните представители възникват от деня на изборите и да реши, че възникват от деня на клетвата.
Така изборите за 41-о Народно събрание могат да се произведат заедно с евроизборите на 7 юни 2009 г., без да се окажем с два парламента едновременно, защото новоизбраните депутати ще отложат клетвата си за 25 юни, смята той.
"Не провеждаме наказателна акция срещу диабетиците", твърди пред "Дума" д-р Румяна Тодорова, директор на НЗОК. Ендокринолозите да се разберат за критериите за отпускане на инсулина, нашата работа е да контролираме стриктното им приложение, отбелязва Тодорова.
"Медиците от Либия ще съдят политици", съобщава от първа страница "Сега". Седемте български граждани, които се завърнаха от либийския затвор преди година, обмислят дела, за да защитят достойнството и правата си, станало ясно от предаване по Дарик радио с участието на медиците. Според Валя Червеняшка, една от медицинските сестри, те ще търсят отговорност от длъжностни лица както за нехайството покрай отвличането им, така и за причинените им мъчения.
Ръководството на "Кремиковци" е внесло искане в прокуратурата договорът за ишлеме с украинската "Ворскла стийл" да бъде анулиран, защото е бил подписан под натиск, съобщава "Класа".
Договорът беше подписан миналия четвъртък срещу петък около полунощ след протести на работници. "Бъдещето на "Кремиковци" още повече се замъгли", отбелязва "Дневник". Според негови източници в ръководството на комбината има два лагера - индийските директори открито подкрепят "Арселор Митал", а българите са разочаровани от непреведените 7.5 млн. евро за заплати.
"В "Кремиковци" Годо чака знак от Изаура", коментира "Сега". Очевидно е, че всеки от кандидат-женихите на комбината се пробва да се домогне до зестрата с помощта на синдикатите, това обяснява и непрестанното люшкане на синдикалните симпатии, пише авторът. Цялата сага "Кремиковци", която се точи по-изнурително и от латино сериал, не би била възможна, ако имаше държава, заключава той.
"Защо търгът за GSM-4 се оказа един предизвестен провал", коментира "Труд". Вестникът припомня, че само един кандидат подаде оферта за участие. КРС направи всичко възможно да няма същински търг, смята авторът. Той отбелязва, че ако намерението за търг е било сериозно, най-малкото е можело да се пусне обява във "Файненшъл таймс".
"Заменяме гори след 5-ия километър от морето", казва пред "24 часа" Стефан Юруков, председател на Държавната агенция по горите, който разяснява подготвените промени в Закона за горите, свързани със замените.
Предлагаме 5-километровата зона на Черно море около курортите с национално значение и областните центрове да бъде обявена за публична държавна собственост, посочва Юруков. Така в районите, които са обект на най-големи интереси, разпореждането ще се извършва само от МС, допълва той.
"Екшънът" за САПАРД - на втори дубъл", отбелязва "Труд" в основната си рубрика "Темата". Първи фалстарт записа новото ръководство на фонд "Земеделие" - вицепремиерът Меглена Плугчиева върна в събота за доработка плана за оперативни действия, чрез който трябва да бъдат преодолени негативите по САПАРД, пише изданието.
Според "Труд" в т.нар. екшън план не са описани нито технологията, по която ще се действа, нито метода, по който да се правят примерно проверките.
"Спирането на САПАРД не е политическа санкция", посочва пред "Труд" евродепутатът Ян Мулдер, който е член на земеделската комисия в Европейския парламент. Това не е политическо решение, а е техническа мярка - за да можем да задържим доверието на европейските граждани, трябва да прилагаме правилата по еднакъв начин към всички, отбелязва той.
"Не може контролът за европейските и за националните средства да е различен", коментира пред "Дневник" Антоанета Приматарова, програмен директор в Центъра за либерални стратегии.
Правителството не внушава доверие, че мисли сериозно за проблемите отвъд "съдбовната" дата на доклада на ЕК, смята тя. Според нея назначаването на вицепремиер по еврофондовете е прикрило лошото функциониране на редица други министерства.
"Пристанищата въвеждат защитно мито за черноморско зърно", съобщава от първа страница "Класа". Брюксел е разпоредил пристанищата в България и Румъния - като външни граници на ЕС, да въведат защитно мито за внос на зърно от Черноморския регион, съобщил за вестника председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Красимир Аврамов.
Според източници от Брюксел в момента се изчисляват конкретните суми на митата, които ще зависят от вида и качеството на зърното.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!