"Борисов сблъска челно десните", пише "Стандарт" по повод насрочената среща на представителите на 8-те десни партии, които преговарят за общ кандидат-президент.
Посочва се, че Иван Костов в момента е своеобразен символ на разделителната линия в преговорите. Петър Стоянов залага на принципа "успех сега, кой каквото и да твърди". "Изненадващата" покана, която отправи за днешната среща към Бойко Борисов, е точно това послание. Ясно е, че десните не могат да минат без негова подкрепа на президентския вот, който и да им е кандидат. Ако Костов не се яви на утрешната среща, една съществена част от ситуацията вдясно ще стане ясна веднага, а инициалите на кандидат-президента ще бъдат Б.Б. или П.С.
"Стоянов казва "Довиждане" на Костов и Праматарски", е заглавието на коментар в "Новинар". "Петър Стоянов повече няма нужда от Иван Костов. Още по-малко от неговото одобрение за всичко, както беше досега. С подкрепата на Бойко Борисов и НДСВ сините могат да си осигурят достойно завръщане на политическата сцена. Вече ще е по-реалистично да се мисли за спечелване на президентските избори, а на по-късен етап и на парламентарен вот", предрича авторът.
"Общ десен кандидат за президент? Все по-невъзможно", пише "Дневник". "Дясното обединение е вече клише без съдържание. Развоят на историята с общия десен кандидат е логичен. Борбата за дясното лидерство, от една страна, и вклиняването на Бойко Борисов в дясната редица, са двете обстоятелства, които правят невъзможно излъчването на съперник на Първанов, който да е едновременно по сърце и на Костов, и на Стоянов." Допуска се, че Стоянов може да приеме схемата от 2001 г., когато НДСВ поиска за съюзник СДС, но Костов отказа.
"За Европейския съюз и местната власт", е заглавието на коментар на
Надежда Михайлова, депутат от ОДС, в "Труд". Според нея "именно
десницата има историческа роля да създаде и реализира проекта за
успешното управление в европейска България. Защото бе създадена и осмисли своето съществуване именно на основата на този проект. Но как да се справи с това сегашната раздробена и обезличена опозиция вдясно? Отговор има, но той не е в постоянната битка за лидерство. След като обединение на централно ниво засега е "мисия невъзможна", логично е да
потърсим корените му в местната власт." Изграждането на десен алианс там ще е доказателство за повече конструктивизъм, за реална дясна алтернатива, убедена е Михайлова.
"Монитор" публикува интервю с Иван Костов, председател на ДСБ, озаглавено "Първанов няма доблест да каже дали е агент "Гоце". Според Костов бившите комунисти винаги са се изкушавали да използват досиетата за шантаж и за преследване на лични интереси. Битката между лобитата вътре в БСП е подтикнала вътрешния министър Петков чрез нарушение на закона да извади селективно досиета на хора, които са му лично неудобни.
"Ние от ДСБ настояваме отварянето на досиетата да започне преди президентските избори. Ако това е невъзможно, ще настояваме да се приемат поправки в Закона за избор на президент и вицепрезидент, които да предвиждат отварянето на досиетата на всички кандидати за поста държавен глава", допълва той.
"Капаните пред Първанов", е заглавието на анализ в "Новинар". "Най-големият капан пред стария си приятел Първанов залага не кой да е, а Бойко Борисов. Преговорите при десните претърпяха обрат и са пред провал с решението на СДС да започне паралелни преговори с ГЕРБ. Борисов е готов да се възползва от ситуацията и започна да дава сигнали и наляво, и надясно. Генералът щракна капана пред Първанов, като му постави условие, че ще го подкрепи само ако се откаже от управляващата коалиция. Първанов хем няма
как да се откаже от правителството, хем няма как да не мечтае за подкрепата на Борисов, хем няма как да я получи", коментира авторът.
"Главпрокурорът проверява делата срещу Румен Петков", съобщават всички вестници.
"Николай Георгиев ще следи за корумпирани в кабинета", отбелязва "24 часа". Главният инспектор на данъчните ще оглави новото звено на Министерския съвет за проверка на сигнали за корупция. Николай Георгиев е спечелил конкурса за шеф на правителствения инспекторат,който трябвало да контролира цялата администрация на изпълнителната власт и да докладва за случаи на конфликт на интереси и сигналите за корупция.
"Дойде ли краят на недосегаемата ДС", е заглавието на анализ в "Монитор". "За 16 години "те", няколко хиляди политици, изкопаха пропаст между себе си и "нас", няколко милиона българи, и тази пропаст вече не може да бъде премината. Пък и не трябва - по-добре да тръгнем по друг път. Избори, които ще го трасират, са спасение, а не гибел. Колкото по-скоро се проведат, толкова по-добре. А в това, че ще ги предизвикат досиетата, има висша
справедливост. За хората, както и за народите, е вредно да потискат истината за мрачни и печални събития от миналото си. Трябва да кажем тази истина, за да се опростим и помирим. И за да тръгнем най-после напред", е позицията на коментатора.
"До 10 клас училището става задължително", е водещата новина за "Сега".
"Кабинетният стил на ръководство не ми е по сърце", признава в интервю за "Дума" ген. Златан Стойков, новият началник на Генералния щаб. "Изключително важна задача в моята работа ще бъде грижата за човешкия фактор. Повишаване привлекателността на военната професия като цяло и в частност за служба в подразделенията, определени за участие в мисии извън страната, повишаване на личната мотивация, професионалната ангажираност и самочуствието на личния състав, грижите за здравето и бита на военослужещите, подобряване на качеството на човека в униформа.
Защото, ако няма добре подготвени, добре мотивирани, високо дисциплинирани и отговорни хора, всички планове, заповеди и закони ще останат пожелания на хартия", казва генералът.
"Народът стреснат от корупцията в болниците", пише "24 часа" по данни от национално представително проучване на "Галъп интернешънъл", проведено през май. Болшинството българи се обединяват около разбирането, че е необходима цялостна промяна на балансите в здравеопазването, а не просто поредица от туширания на проблемите с подръчни средства: днес в бюджетите на болниците, утре в спешната помощ, а вдругиден - в
снабдяването с лекарства.
Всеки трети посочва спонтанно сбъркания модел като един от основните проблеми на здравеопазването ни днес. 57% подкрепят идеята за пълна реформа, срещу само 24%, които смятат, че здравеопазването се нуждае
само от пари, не от нови реформи.
"Дългът намаля с 48.1 млн. евро за месец", посочва "Пари". В края на април съотношението между дълга и БВП е с 0.3 процентни пункта по-малко спрямо март. 6.42 млрд. евро е държавният и държавно-гарантиран дълг към 30 април, съобщиха от Министерството на финансите. От тази сума 1.51 млрд. евро е вътрешният и 4.91 млрд. евро външният дълг.
В сравнение с нивото, регистрирано в края на предходния месец, в номинално изражение дългът намалява с 48.1 млн. евро. Отчетеното намаление е в резултат преди всичко на валутно-курсова разлика.