Н ай-популярната програма в света за разговори в реално време ICQ тръгна с версия на български език за потребителите и у нас, и в чужбина
България е третата страна, където ICQ се разпространява в партньорство с местна фирма. Първи бяха италианците от Libero, а почти едновременно с нас стартира и версията на руски, осъществявана от Rambler.
Версията на български се нарича АБВ ICQ, защото обединява програмата за онлайн комуникации и всичките й екстри с услугите на най-голямата електронна поща АБВ (над 1,4 млн. регистрации).
По този начин всички настройки и менюта на програмата ще са разбираеми дори за българина, който не владее английски, защото са изцяло на роден език.
За да използва АБВ ICQ, интернет потребителят трябва да има пощенска кутия в www.abv.bg. Паролата му остава същата. Ако вече има ICQ на английски и реши да си инсталира версията на български, няма да загуби нито контактите, нито настройките си.
В АБВ ICQ са включени функциите от най-новата версия на програмата - ICQ 5, както и екстри, разработени само за българските потребители, съобразени с техните интереси и недостъпни в стандартната версия.
Всеки ще може например да преглежда пощата си в АБВ, без да се налага да въвежда отново име и парола, както и да настрои програмата така, че да получава ICQ съобщение всеки път, когато в електронната му кутия пристигне ново писмо.
С помощта на GSM екстрата пък може да се поръчва лого, рингтон, цветна тема или игра за мобилните телефони.
Включени са още игри - самостоятелни или за няколко души (включително добре известната игра на табла). Ще има достъп и до новините от деня.
АБВ ICQ не ограничава потребителите само до обикновените "моментални съобщения" (instant messaging).
Възможни са също: чат с много потребители (канал за разговор, в който можете да поканите много приятели и да си говорите - също като в IRC, но без допълнителни програми); "Push-to-Talk" (пращате гласови съобщения като с "уоки-токи" - натискате копчето и говорите, но се изисква да имате микрофон), както и видеовръзка.
В близко бъдеще ще бъде предоставена възможност да се изпращат двупосочни SMS-и. Благодарение на това от ICQ ще може да се изпрати съобщение до мобилен телефон, на което получатeлят да отвърне от своя GSM телефон и отговорът да бъде получен от съответния ICQ подател.
У нас услугите на ICQ ползват основно хората на възраст между 18 и 39 г. (80%), като активните потребители сред мъжете са малко повече от жените - 56,90% срещу 43,10%. (Вж. още статистика в http://icq.abv.bg/adv/stat.html).
Рекламата в българското ICQ се продава от Нет Инфо БГ АД. По рекламни импресии в България ICQ е втората медия след АБВ.
ICQ Inc. е наследник на израелската компания Mirabilis Ltd, която e придобита от AOL през 1998 г.
ICQ Inc. е световен лидер в интернет комуникационния бизнес с над 200 млн. регистрирани потребители.
Нет Инфо БГ АД е собственик на най-голямата интернет мрежа в България, обединяваща портала GBG.bg, информационния сайт Netinfo.bg и комуникационния портал ABV.bg.
От края на 2004 г. Нет Инфо БГ АД е локален стратегически партньор на Google Inc.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!