"Синината около окото на Велчев миналата седмица не е резултат от стълкновение с недоволен данъкоплатец, твърди той. Макар през 15-те си месеца досега като финансов министър да е имал и някои неудобни срещи", пише "Тайм" и посочва примера с фризьора, който оставил министъра на стола, гъстата му коса - мокра и капеща, за да повика дъщеря си и двамата да му говорят за патентните данъци в бранша им. Списанието представя Велчев като една от най-разпознаваемите фигури в кабинета и архитекта на поредица непопулярни реформи и допълва, че той е навикнал на такива ситуации. По-надолу "Тайм" пояснява, че каквито и препятствия да го чакат на баскетболната площадка (откъдето била синината), задачата на Велчев да реконструира българската икономика за евентуалното влизане в ЕС се оказало, че носи също такъв риск от травми.
Списанието се спира на ситуацията с "Краун ейджънтс", която миналата година довела до искане на оставката му и внасяне на вот на недоверие. Обяснението на Велчев, цитирано от списанието: "Съкратихме процеса, за да спестим време, защото губехме огромно количество пари." Най-противоречиви бяха ходовете му за преструктуриране на външния дълг, пише "Тайм". Като описва двете операции и резултата от тях, списанието цитира критиците на Велчев. Сред тях е и бившият зам.-финансов министър Пламен Орешарски, сега зам.-председател на партията на бившите управляващи, който казва: "Той действаше в полза на инвестиционната общност и срещу собствения си народ. Не вярвам в добрите му намерения."
Самият Велчев споделя, че възнамерява просто "да следва дясна икономическа политика". Фрустрира го това, което той нарича "преобладаващо социалистическо съзнание", разпространено сред много българи. "Неща като приватизацията и структурните реформи понякога са по-лесни от най-фундаменталната промяна - да накараш хората на мислят пазарно, да престанат да чакат правителството да се грижи за тях", казва Велчев.
Най-вероятно няма да остана в политиката, след като мандатът ми приключи, отговаря финансовият министър на въпроса планира ли нещо подобно. Опитвам се да не правя дългосрочни планове за себе си, само за България, добавя той.
На въпрос относно отношенията с МВФ Велчев посочва, че днес, благодарение на репутацията му, от фонда са по-милостиви и му дават повече свобода. Но дори и "усмирителната риза", наложена миналата година, бе удобна, защото действаха за наше добро, уточнява той.
Последният въпрос от интервюто с него е дали се чувства най-мразения човек в България, когато трябва да обявява нови данъци или се качи в такси и шофьорът започва да се оплаква от налозите, които плаща. "Затова имам служебни коли, така че не влизам в дискусии за данъчните ставки с таксиметрови шофьори", отговаря Милен Велчев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!