Писмото е предадено в присъствието на посланиците в ООН на САЩ и на Великобритания. Британското и американското правителство са на мнение, че писменото изявление в достатъчна степен изяснява ангажимента на Либия. Според изискванията на световната организация текстът на писмото може да стане публично достояние, след като с него се запознаят всичките 15 члена на Съвета за сигурност.
Либия се съгласи да плати 2,7 млрд. долара компенсации на семействата на жертвите от атентата, припомня АФП.
Великобритания ще внесе скоро проекторезолюция в Съвета за сигурност за премахване на санкциите на ООН срещу Либия, след като Триполи официално пое отговорността за бомбения атентат над Локърби. Зам.-министърът на външните работи Денис Макшейн посочи, че с отхвърлянето на тероризма и съгласието за изплащане на компенсации, Либия е изпълнила всички изисквания на Съвета за сигурност във връзка със случая Локърби. Ето защо Великобритания подкрепя вдигането на санкциите, добави Макшейн.
Санкциите на САЩ срещу Либия ще останат в сила, докато бъдат решени проблемите, свързани с човешките права и подозренията, че Триполи се стреми да се снабди с оръжия за масово поразяване, се казва в писмено изявление на говорителя на Белия дом Скот Маккелън. Говорителят подчерта, че Вашингтон няма да се противопостави на световната организация да отмени санкциите срещу Либия. САЩ са уведомили за това с писмо председателя на Съвета за сигурност.
Междувременно Франция настоява за увеличаване на обезщетенията от страна на Либия за семействата на жертвите от атентата през 1989 г. срещу самолет на френската авиокомпания UTA, при който загинаха 170 души. Според Париж увеличаването на обезщетенията представлява "необходимо условие", за да даде Франция зелена светлина за вдигането на международните санкции срещу Либия. Либийският външен министър Абдел Рахман Шалкам обвини Франция, че "води политика на натиск и шантаж" срещу Либия, отбелязва РФИ-България (rfi.bg).