Б ългарските медици няма да се върнат това лято, най-оптимистичният срок е краят на годината. Великобритания отслабва натиска върху Триполи, сключвайки сделки с Либия, от които вече е спечелила милиарди долари.
Това твърди директорът на Центъра за близкоизточни изследвания (MESBG.com) у нас д-р Мохд Абуаси пред NetInfo.bg. Той говори тази сутрин в предаването "Реално" по Би Ти Ви.
Споразумение ще има, но то ще бъде грозно, тъй като Кадафи ще получи всичко, което бе поискал в замяна на медиците ни (в нотата от 13 януари).
Когато бе съобщено, че либийският лидер е посочил в нота до ЕС и САЩ условията си - Меграхи и пари, всички скочиха възмутено, а външният министър Ивайло Калфин заяви, че "няма такъв писмен документ", припомня експертът.
По думите му обаче в момента се случва именно това, тъй като се е оказало, има кой да даде на Кадафи каквото иска.
Според експерта започват ясно да се усещат два подхода към Триполи сред държавите от ЕС по отношение на казуса с осъдените на смърт български медицински сестри и палестински лекар.
Единият подход е по-мек и е представен от Великобритания и САЩ, а другият - по-твърдият, от Франция и Германия.
Докато французите отказаха да подпишат всякакви икономически, политически и т.н. договори с Либия, Тони Блеър обърна изцяло нещата и даде голям коз в ръцете на Кадафи. Великобритания вече подписа договори за около 10 млрд. долара със страната покрай "притискането" й по казуса с медиците.
Сред някои от сделките, споменати от д-р Абуаси са:
- за 12 самолета "Еърбъс" на стойност 1,7 млрд. евро;
- за 900 млн. евро с "Бритиш петролиум", която получава право да търси петрол в определен радиус в Либия плюс дял от намерения нефт;
- за 1 млрд. долара с "Шел" в областта на газовата индустрия и право за търсене на природен газ в либийското крайбрежие;
- Либия продава 65% от дяла си в компания "Tamoil", която се ръководи от Сейф ал Ислям, на компанията "Colony Capital". Стойността на сделката е 4 млрд. долара.
По думите на д-р Мохд Абуаси въпросът с Меграхи вече не представлява пречка за постигане на решение, тъй като е бил уреден още при посещението на британския премиер Тони Блеър в Триполи.
Междувременно обаче в Шотландия се вдигна шум за това, че Блеър е пренебрегнал съвета, даден му от британските власти: шотландският премиер Алекс Салмънд да бъде информиран за тайната сделка с Либия, която може да доведе до преместването на атентатора от Локърби от Шотландия в родината му.
Представители на британското външно министерство са заявили пред либийското правителство по време на разговорите в Сирте, че Шотландия е "незначително препятствие", що се отнася до прехвърлянето на Меграхи, за което Либия не бива да се тревожи.
Остават два сложни въпроса, върху които на този етап се фокусират преговорите,
обобщава експертът. Първият е размерът и начинът за изплащането на компенсации на семействата на заразените деца, без което ще бъде много трудно финализирането на сделката. Вторият засяга механизма, по който да бъдат освободени медиците ни.
Решаването на тези два въпроса съвсем не е лесно, тъй като България и ЕС няма да приемат вариант, който би могъл да се тълкува като признаване на вина (което според експерта е неразумно).
От друга страна режимът на Кадафи не може да оправдае осъдените на смърт, защото това би довело до много неприятни последици и силни реакции срещу него сред либийския народ.
В момента се работи върху компромисен вариант, според който компенсациите да бъдат изплатени чрез фонда "Бенгази" не под формата на "кръвнина", а като вид помощ на семействата на заразените деца.
Що се отнася до размера на тези компенсации, либийците неведнъж намекнаха, че са готови да намалят исканата от тях сума, която в момента е 10 млн. за семейство, подчертава д-р Абуаси.
Механизмът, по който ще бъдат освободени нашите медици, също има съществено значение в тези преговори. Либия предлага процесът да протече на два етапа:
1. Да се отмени смъртната присъда и наказанието да се намали на доживотен затвор.
2. След време медиците да бъдат прехвърлени в България, където да излежат присъдата си съгласно договор за замяна на затворници между България и Либия.
Само времето ще покаже как в крайна сметка ще се реши въпроса, но съм скептичен относно това либийците да приемат вариант, в който нашите медици да бъдат оправдани, казва д-р Абуаси. Според него обаче и либийците, и ЕС, и България полагат големи усилия за бързото решаване на случая.
Междувременно комисията, която преразглежда присъдата на либиеца Абделбасет Мохамед ал Меграхи, обвинен за извършването на атентата над Локърби, ще публикува в четвъртък доклад за разследване по неговото дело, пише вестник "Сънди таймс".
Цитирайки близък до защитата на Меграхи източник, вестникът сочи, че шотландската комисия за преразглеждане на криминални дела, която разследва съдебни грешки, е прегледала досие, според което доказателствата, събрани на местопрестъплението, са били загубени или унищожени преди фалшиви доказателства да бъдат представени пред съда, за да обвинят либиеца.
Медийните репортажи внушават, че комисията ще заяви, че не е сигурна дали Меграхи е бил справедливо осъден.
Комисията е провела продължително преразглеждане на присъдата на либиеца и може или да отхвърли неговата молба, или да я отнесе до апелативния съд в Единбърг, където тя да бъде прегледана отново.
Докладът се състои от 800 страници, но няма да стане публично достояние. Все пак на сайта на комисията ще бъде пуснато обобщение.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!