И диличното размахване на крилата на пеперудите сред тихите полянки съвсем не предполага какво е брачното поведение на двойките и отношението на мъжките към женските.
Истината е, че сексуалният акт трае доста дълго - почти ден, и съвсем не е лишен от елементи на насилие. Веднъж намерили женска за оплождане, мъжките я задържат насила цял ден, като оставят в нея колкото е възможно повече количество семенна течност.
Количеството обаче съвсем не означава и качество - голяма част от пеперудената сперма се състои от безядрени клетки, които не могат да осъществят оплождане.
Те обаче служат за "пълнеж". Колкото повече е той, толкова по-добре, защото по този начин бива възпрепятстван всеки друг мъжки, дръзнал да остави семето си във вече "посетената" пеперуда.
Това наистина е така. Пеперудите нямат сигнализация на базата на феромоните, а използват един доста парадоксален механизъм, за да се осведомят дали женската е била навестявана от друг, т.е. дали е годна за осеменяване.
Мераклиите да създадат потомство използват мъжкия си полов орган като сензор, за да измерят до каква степен половите органи на женската са пълни със семенна течност, оставена от предишни съвкупления.
По подобен начин шофьорите измерват количеството масло в двигателя на автомобилите, обясняват авторите на откритието пред "Ню сайънтист".
Ако съществува и най-малка възможност сперматозоидите на връхлитащата пеперуда да се съберат в тялото на женската, то тя се използва, след което започва предългият акт, като качественият състав на спермата се определя от наличието на свободно място.
При положение, че дамата е била посетена и от други мъжки, то всеки следващ отделя семенна течност с повече активни сперматозоиди и по-малко от безядрените (пълнежа). Това би им гарантирало равен шанс за спечелване на "състезанието" за оплождане на яйцеклетката.
Интересното е, че няма никакво значение колко полови акта е имала женската преди желаещия да провери нивото на спермата в нея - важното е да има място и за неговата.
Този механизъм за производство на различно количество семенна течност в зависимост от шанса за оставяне на потомство е феноменален, смятат учените.
В природата друг подобен случай на селективна способност при семеизхвърлянето се наблюдава при рибите, когато мъжките са в близост до повече съперници.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!