П ри предстоящите преговори за статута на Косово ЕС може да се опита да прокара идеята за създаване на конфедерация между Сърбия и Косово, пише сръбският вестник "Вечерне новости", позовавайки се на дипломатически източници.
Такава "рецепта", приготвена в кухните на някои от столиците на Европа, ще бъде само междинна спирка, пътят през която неминуемо след няколко години ще отведе до независимост на Косово и създаване на нова албанска държава на Балканите.
Хитрият ход в такова предложение е възможността конфедерацията да бъде представена като компромис приемлив и за сърбите, и за албанците.
По този начин ще се запази общата държава, границите на Балканите няма да се променят, ще бъде избегната думата "независимост".
По същество Косово би имало напълно същия статут като Сърбия. Чрез нова конституция албанците биха си извоювали право на самоопределение след определен срок от време.
Смята се, че такава развръзка би била по вкуса и на най-нетърпеливите албански сепаратисти.
По този начин първоначално Косово ще застане рамо до рамо със Сърбия, а след това по вече изготвения сценарий ще се отцепи по "законен път".
Такъв модел всъщност ще бъде диаметрално противоположен на позицията на Сърбия за съществена автономия на Косово в рамките на Сърбия, което е предвидено и в настоящата резолюция 1244 на Съвета за сигурност на ООН.
По-просто казано - албанците ще получат всичко, а сърбите накрая отново ще бъде губещата страна, пише "Вечерне новости".
Според правната дефиниция конфедерацията е общност на суверенни държави, припомня изданието.
Напълно сигурно е, че Сърбия не би могла да приеме такова предложение. Ще бъдат погазени и конституцията на държавата, и двете резолюция на най-висшия орган - Народната скупщина, посочва "Вечерне новости".
За сърбите обаче подобен план сякаш не е новост. Това сочат данните от проучване на общественото мнение, представвени от бюрото на правителството на Сърбия за присъединяване към ЕС.
Според 45 % от сърбите съюзът поставя условие заради европейската си интеграция Сърбия да се откаже от Косово.
Според 24 % от анкетираните процесите на европейска интеграция и на решаване на статута на Косово са отделни процеси, докато 31% смятат, че тези два процеса реално са обвързани.
Ако ЕС едностранно признае Косово, според 71 % от анкетираните Сърбия трябва да продължи сътрудничеството си с Евросъюза.
29 % са обаче за прекратяване на това сътрудничество. Според тази част от сърбите алтернатива на скъсването на отношенията с ЕС трябва да бъдат Китай, Русия и Беларус.
Негативна позиция спрямо съюза заемат само 20% от гражданите на Сърбия. Ако утре бъде насрочен референдум за влизане на Сърбия в ЕС, "за" биха гласували 2/3 от сърбите.
В същото време станаха известни всичките преговарящи в тройката посредници на Контактната група за Косово - представители на Русия, ЕС и САЩ.
Днес стана ясно, че Русия определя Александър Боцан-Харченко за тази отговорна позиция.
Преди няколко дни върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Хавиер Солана назначи Волфганг Ишингер за представител на ЕС.
Американският специален пратеник за Косово Франк Уизнър ще остане представител на администрацията във Вашингтон и при предстоящите преговори.
Известни са и позициите на трите страни, които са натоварени със сложната задача да формулират компромисно решение.
Александър Боцан-Харченко заяви, че при работата на тройката Русия ще изхожда от вече известните позиции - не бива да се предрешава бъдещият статут на Косово и в процеса на преговори трябва да се вземат предвид аргументите и на Белград, и на Прищина.
Представителят смята, че международната общност ще приеме всяко решение, което е в резултат на компромис и основа ще бъде резолюция 1244 на Съвета за сигурност на ООН, която остава в сила.
Както е известно, Русия блокира опитите да бъде предоставена независимост на сръбската провинция.
Американският представител Уиндзър от друга страна е смятан за силен привърженик на независимо Косово. "Вечерне новости" смята, че САЩ биха приели схемата, която медията чертае пред читателите.
Сръбския вестник "Блиц" отбелязва обаче, че ЕС все още е разделен по въпроса за независимостта на Косово, въпреки че, както става ясно, варианти се обмислят.
Според информация на ТАНЮГ представителите на ЕС,САЩ и Русия трябва да се срещнат тази седмица, за да обсъдят предложенията за новата фаза от преговорите за статута на Косово.
Припомняме ви, че след провала на дебатите в ООН по проекторезолюция за Косово въпросът беше предаден на Контактната група (САЩ, Русия, Франция, Великобритания, Германия и Италия), която реши в новите преговори между сърбите и косовските албанци да посредничи тройка, съставена от американец, руснак и европеец.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!