К онсервативното македонско правителство беше одобрено от депутатите след двудневни дебати. Номинираният за министър-председател Никола Груевски получи 68 гласа срещу 22 при общо 120 места в парламента (Sobranie.mk).
17 депутати от етническата албанска партия "Демократичен съюз за интеграция" (ДСИ) бойкотираха вота в знак на протест, че са изключени от състава на новия кабинет. 13 други се въздържаха или не присъстваха на гласуването.
35-годишният Груевски е бивш министър на финансите и лидер на победилата в изборите на 5 юли партия ВМРО-ДПМНЕ. Той обеща правителството му да стимулира икономиката на Македония, пострадала от корупция и оскъдни инвестиции.
Вече изпълних едно обещание - поканих способни и опитни хора в своя кабинет, каза новият премиер на депутатите преди среднощния вот. Двама вицепремиери в новия кабинет са получили образованието си в САЩ и са натоварени със задачата да привлекат чуждестранни инвестиции.
Като основни цели на управлението Груевски изброи: подобряване на жизнения стандарт, повишаване на заетостта, засилена борба срещу корупцията, развитие на демокрацията, подобряване на междуетническите отношения, политическа стабилност и интеграция в ЕС и НАТО.
"За да постигнем тази визия, се нуждаем от икономическо възраждане на страната. Нуждаем се от силни, решителни и комплексни реформи, които ще донесат по-добър живот за нашите граждани, а страната ще се приближи до най-важната цел - членство в ЕС", подчерта новият премиер.
В правителството (Vlada.mk) влизат представители на осем политически сили: ВМРО-ДПМНЕ, Нова социалдемократическа партия на Тито Петковски, Социалистическата партия на Македония на Любислав Иванов, "Демократично обновление на Македония" на Лиляна Поповска, Демократичната партия на албанците на Арбен Джафери, Либералната партия на Стоян Андов, Демократичния съюз на Павле Траянов и Партията за европейско бъдеще на Фиат Цановски.
Като избра за коалиционен партньор съперниците на ДСИ от другата етническа формация, Груевски не се съобрази с препоръките на международната общност и предизвика недоволството на партията, която получи най-много гласове сред албанското малцинство във вота на 5 юли.
Над 4000 нейни привърженици протестираха пред парламента по време на тържественото заседание.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!