И ма ли бъдеще занаятът на портиера във Франция? Ако се вярва на цифрите не съвсем... За последните 10 години са портиерите са намалели със 100 000, а само в парижката област това са 10 000 работни места.
За частните жилищните сгради ползването на портиер вече се възприема като лукс, но при социалните жилища това е необходимост. Освен като гаранти за сигурността, портиерите се възприемат и като пазители на социалните връзки.
В ХХ парижки район Лусиа Тексера и съпругът й са портиери на няколко жилищни сгради и задачите им не се изчерпват единствено с почистването.
"Трябва да ставаме много рано сутрин, за да изхвърляме боклука, тъй като контейнерите минават между 6.15 и 6.30 сутринта. След това започваме с поддръжката, която изисква много работа.
Междувременно започват да идват различни майстори, тъй като в трите сгради винаги има нещо за ремонт - или по тръбите и канализацията или трябва да се поправя нещо на покрива. Често пъти асансьорите не работят...
После продължаваме с поддръжката, пристигат пощенски пратки. Събираме и даваме сведения за наемателите. За щастие има кратка пауза за обед. Дните ни са доста натоварени", разказва Тексера.
Работата на портиерите може да бъде повече или по-малко тежка в зависимост от това в какъв квартал се намира жилищната сграда.
Разбира се, най-тежко е в крайните квартали, където често пъти портиерите са изложени на голям риск.
Като доказателство за голямото значение, което се отдава във Франция на професията портиер, в началото на 2008 г. депутатът от мнозинството във френското Национално събрание Пиер Льолуш внесе законопроект, с който заплащането на портиерите да се освободи от данъци.
Занаятът на портиерите е подробно изследван и от социоложката Розлин де Виланова, която сравнява тази професия в отделните европейски страни. Заключението й е, че най-много и най-популярни са портиерите във Франция.
Френските портиери са много по-близо до обитателите на дадена сграда и са там денонощно, седем дни в седмицата. Според Розлин де Виланова в Барселона например често пъти има нещо като гише, където стои портиер или цял екип от хора, вършещи тази работа.
Те обаче са много по-дистанцирани от обитателите и затова допринася по-силната професионализация.
Тази професионализация е още по-силна във Великобритания, където има много по-строго разграничаване на отделните функции на портиера, в зависимост от типа на жилищната сграда.
Портиерските функции у нас до известна степен са поети от т.нар. домоуправители, отскоро наричани управители на жилищните сгради. Те се избират от общото събрани на всички живеещи обикновено за срок от две години. Някои от тях са и охрана, и касиери.
Едно от най-важните им задължения е да събират портиерските, т.е. месечните вноски. В жилищните сгради, които в момента имат портиер, общото събрание гласува и бюджета на входа. От този бюджет се определя и заплатата на портиера.
Специално в София общината разпространи "Наръчник на домоуправителя". В него е отбелязано, че заплатата на портиера се плаща от всички съседи във входа. Собствениците на жилища, които са ги превърнали в лекарски, зъболекарски кабинети или офиси, плащат в петорен размер портиерски.
Там, където ги има, портиерите не могат да се оплачат, че ще останат без заплата, защото най-честите проблеми с неплащането възникват около покриването не толкова на портиерските такси, колкото около неплащането на таксите за общия топломер или за студената вода.
Прави впечатление, че в последните две-три години новите сгради се проектират така, че разполагат с представително фоайе и специално място за портиер. Има усилено строителство и потенциал да се откриват места за портиери.
Проектантите следват предписанията на закона за етажната собственост. Съгласно написаното всяка по-голяма жилищна сграда трябва да има портиер и той да следи за реда в нея. Преди време се появи идеята портиери да се назначават задължително във входовете, чиито обитатели са над 50 души.
Присъствието на портиер гарантира сигурността на живеещите. Наплив за портиери няма. Не са редки случаите на лошо отношение към тях. Но пък вече има фирми, които са превърнали проблемите около уреждане на общата собственост в бизнес.
Една от тях "Прециза" предлага професионално домоуправителски услуги, включително портиер. На пазара са още няколко фирми -"Дом сервиз", "Бул сервиз".
Фирмите поемат грижите за стълбището, за коридорите, за пространството пред сградата. Предлагат даже домоуправители на повикване. Тяхната задача е да съберат живеещите на общо събрание.
Различните пакети домоуслуги са в зависимост от платежоспособността на клиентите - от поддържане на чистота и плащане на сметките до засаждане на градинка и безплатни правни консултации при междусъседски спорове.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!