Н а 17 май председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Дурау Барозо и еврокомисарят по разширяването Оли Рен идват на тричасово посещение у нас, предаде БНР.
Позовавайки се на отлично информирани източници, електронното издание Europe.bg пък съобщи, че визитата на Барозу и Рен няма да е ден след, а ден преди обявяването на мониторинговия доклад.
Вече е постигната договореност присъединяването на България и Румъния към ЕС да стане от 1 януари 2007 г., но при задействане на повече от две защитни клаузи, твърди сайтът, който публикува и част от проектодоклада на ЕК.
Според документа България има 6 критични области, докато за северната ни съседка червените зони са 4.
София ще бъде критикувана за липсата на:
- подходяща интегрирана система за администрация и контрол в земеделието (глава 7 "Земеделие");
- условия за събиране и обработка на животински субпродукти (глава 7);
- видими резултати в разследването и преследването на мрежите на организираната престъпност (глава 24 "Правосъдие и вътрешни работи");
- по-ефективно и систематично изпълнение на законите за борба срещу измамите и корупцията (глава 24);
- по-интензивно налагане на мерки срещу прането на пари (глава 24);
- засилен финансов контрол върху структурните и кохезионни фондове (глава 28 "Финансов контрол").
"И двете страни имат слабости. Вижда се, че проблемните за България въпроси не са решени толкова бързо и толкова категорично, колкото бе обещано", заявил председателят на Комисията по външни работи на Европейския парламент (ЕП) Елмар Брок в интервю пред Europe.bg.
"Не мисля, че решението за задействане на предпазни клаузи може да зависи нито от страхове за фрустрация, нито може да се разглежда като инструмент за стимулиране на реформите. Просто това, което искаме, е да се спазва договорът за присъединяване", казал още Брок.
В публикуваните от сайта извадки от "черновата" на доклада на Рен се отбелязва, че България изпълнява политическите критерии за членство в ЕС, но все още остават някои важни въпроси за решаване.
Необходимо е отчетността, прозрачността и ефективността на съдебната система да бъдат подобрени. Допълнителни усилия са нужни за разпределянето на съдебните дела на случаен принцип в цялата страна.
Трябва да се въведат по-обективни и прозрачни механизми за оценка на работата на магистратите. Всички оставащи неясноти за независимостта на съдебната система трябва да бъдат отстранени.
Съществуваше безизходица в досъдебната фаза заради процесуалните правила и недостига на следователи. Имаше недостатъчен брой значими резултати в борбата срещу организираната престъпност, отбелязвал проектодокладът.
Структурите, занимаващи се с координация и прилагане на антикорупционната политика трябва да бъдат укрепени, за да изпълняват функциите си ефективно. Обвиненията, следствията, процесите и присъдите остават рядкост в борбата срещу корупцията по върховете. България трябва да представи ясни доказателства за резултатност в тази област, пишело още в "черновата" на Рен.
При прегледа на покриването на икономическите критерии се потвърждава статуса на България като функционираща пазарна икономика.
Има напредък в много области, които вече не будят сериозно безпокойство, но все още изискват значителни усилия за приключване на подготовката: застрахователният сектор, спазването на правата на интелектуалната собственост, разплащателната агенция за земеделието, организацията на общия пазар на мляко, мерките за контрол на болестите по животните, пунктовете за инспекция на граничния ветеринарен контрол, търговията с животни и животински продукти, ветеринарните аспекти на общественото здраве, институционалното и финансово управление на структурите за регионална политика, както и шенгенската подготовка и управлението на бъдещата външна граница на ЕС.
В коментарен материал агенция "Франс прес" пише, че през последните месеци България и Румъния са се впуснали в битка, дискретно подлагайки си крак, за да си прехвърлят една на друга предупредителната червена светлина от Брюксел.
Двете страни се надяват да получат във вторник зелена улица за присъединяване към ЕС на 1 януари 2007-а.
Букурещ, който изоставаше преди година, достигна и дори надмина София, посочва агенцията и определя това като обръщане в тенденциите, потвърдено от еврокомисаря по разширяването Оли Рен, който оказа натиск върху България да удвои усилията си в борбата с организираната престъпност и корупцията.
Румъния се страхува да не се превърне в заложник на своята южна съседка и заявява, че ще е нечестно, ако бъде наказана заедно със София, допълва "Франс прес".
Агенцията се позовава на анализатори, според които бившите членки на комунистическия блок са на почти еднакво равнище на развитие и никоя от страните не може да твърди, че има някакво превъзходство над другите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!