Свобода на придвижване
Вече е достатъчна само лична карта за придвижвания в рамките на Европейския съюз. Германските и австрийските власти все пак препоръчват на пътниците да си носят и паспортите поради възможни неясноти в прилагането на новите разпоредби. Премахват се всички визи за престой над 90 дни, но в някои държави се изисква разрешително.
Запазва се обаче граничният контрол в десетте нови членки, тъй като Шенгенското пространство без граници там все още не е влязло в сила. Ще трябва да се изчака поне до 2007 г., за да се пътува без контрол от Лисабон до Талин.
Свобода на труда
Повечето държави от предишния ЕС са решили да приложат преходен период, на първо време за 2 г., който замразява свободата на придвижване на трудовия пазар, освен за гражданите на Малта и Кипър. Единствено Швеция, Великобритания и Ирландия са се отказали от този вариант. След това свободата на придвижване ще може да се отложи за още 3 г., а в случай на сериозни проблеми допълнително за още 2, или общо за максимален срок от 7 г.
Цени
Новите страни членки трябва да възприемат общоевропейските митнически тарифи. Те трябва също така да хармонизират категориите стоки и услуги за ДДС. Държавите, които бяха силно ограничили или дори премахнали митническите си бариери (например Естония) ще преживеят ценови скокове.
Например захарта, която преди се купуваше на световните пазари от Естония, ще поскъпне почти двойно, за да се защити европейската захаропреработвателна индустрия. Като цяло ще се покачат цените на текстилните изделия, внасяни изключително евтино от Китай или Индия. В Чехия, напротив, ще спаднат митата върху японските или американските мотоциклети. Поради много силната конкуренция в дистрибуцията в Централна Европа скокът на цените би трябвало да е, общо взето, умерен, смятат анализаторите.
Митници
От 1 май Европейският съюз стана общ пазар, което означава, че всяко предприятие или частно лице е свободно да отиде, където пожелае в съюза. Премахват се граничните формалности и мита. За сметка на това покупката на алкохол и цигари от чужбина продължава да е строго регламентирана. Разрешените за безмитен внос количества са различни според държавите, но като цяло са минимални за физическите лица.
Недвижимо имущество
В повечето случаи ще бъде все още трудно да се закупи жилище в новите държави. Например в Кипър, Унгария, Полша или Чехия ще трябва да се изчака до 2009 г. за свободната покупка на къща. Въпреки това французин или германец, живущ в Чехия, вече може да купува недвижимо имущество, а досега трябваше да създаде фирма. Малта е безсрочно освободена от този ангажимент и ще продължи да осъществява контрол над пазара си на недвижима собственост.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!