Изборите ще решат дали Сакскобургготски, бивш цар, отстранен от комунистите през 1949 г., ще успее да въведе бедната си балканска страна в ЕС или нарастващата му непопулярност ще разбият уникалния му опит да остане в голямата политика, коментира агенцията и продължава:
"Проучванията показват, че 26% от българските гласоподаватели биха гласували за социалистите, докато по-малко от 10% подкрепят правителството на НДСВ.
Според някои от анализаторите на изборите може да се очаква успех за левицата, която наследи БКП, при това с мнозинство.
Лидерът на БСП Сергей Станишев твърди, че това е и неговата основна цел.
"Нашата цел е ясна - да получим абсолютно мнозинство, за да имаме стабилно правителство", каза пред "Ройтерс" 38-годишния историк, специализирал в Лондон, който според очакванията на много българи ще бъде следващият премиер.
Той твърди, че партията му може да разглежда НДСВ или ДПС като бъдещи коалиционни партньори, ако след изборите техните цели и тези на БСП са съвместими:
"Готови сме да дискутираме за едно коалиционно правителство, което ще е от полза за България."
Това може да бъде изтълкувано и като знак за постоянство в политиката на България по пътя и към Запада..."
Сергей Станишев, който се определя като "евро-реалист", застана начело на партията през 2001 г., припомня "Ройтерс" и допълва:
"Той успя да я насочи далеч от антизападната ориентация на бившите комунисти и да запази електората. Социалистите доминираха в повечето правителства до 1997г. но те имаха кратък живот.
Последният кабинет, оглавяван от тях беше свален от власт след обвинения в корупция и довеждането на страната до тежка икономическа ситуация.
Симеон Сакскобургготски е единственият монарх, който се завърна като министър-председател в посткомунистическа Европа.
През 2001г. той получи над 40% от гласовете.
Тази година неговото правителство от технократи, учили на Запад, успя да приключи преговорите за присъединяване на страната към ЕС шест месеца по-рано и да осигури място на България в НАТО, докато икономиката постигаше напредък, което предизвика добри отзиви в чужбина.
Но поради високия процент безработица в страната и средната месечна заплата от 150 долара този признат от чуждите държави успех не бе достатъчен, за да им донесе очакваната подкрепа вътре в страната и да спре намаляващата подкрепа за Симеон Втори.
Водената от него политическа сила бе засегната от серия отцепвания на фракции и сега той има 117 места в 240-местния парламент.
Според Сергей Станишев партията му не изключва възможността до изборите да предлага вот на недоверие на кабинета "стига да има сериозна причина за това".
Сергей Станишев обаче дава знак, че трудно може да бъде намерен консенсус сред опозицията отделила се от партиите, влезли в парламента през 2001г., тъй като голяма част от тях нямат достатъчна подкрепа за бъдещ изборен успех.
Въпреки, че е твърд привърженик на приемането на страната в ЕС, Станишев критикува правителството за това, което той нарича "слаб подход при воденето на преговорите".
Той също така би искал страната да не е толкова проамерикански ориентирана в позицията си спрямо кризата в Ирак и държи да се подобрят условията в сфери, като здравеопазването, образованието и други части на живота, които според него сегашната "царска" администрация е пренебрегнала.
"Българите са страшно разочаровани в момента - каза Станишев. - Накъдето и да се обърнеш, има проблеми - в правораздаването, вътрешните работи, социалното осигуряване. На хората им се струва, че правителството не го е грижа за тях."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!