Например от 1980 г. насам, когато де факто започва употребата на слънцепредпазни средства, са намалели и случаите на злокачествени образувания по кожата (меланоми).
Освен това редовната употреба на UV защита може да заличи дори минали "грехове" спрямо кожата ви, последици от вредното слънчево влияние.
- SPF (sun protection factor) - защитен фактор за предпазване от ултравиолетовите А- и Б-лъчи на слънчето, разработен през 1962 г. от учени в медицинския колеж на Харвард.
Начин на употреба: Факторът SPF съответстващ на вашия тип кожа, се умножава по времето (в минути), което може да прекарате на слънце, без да изгорите.
Така например плажно масло със SPF 25 удължава 25 пъти престоя ви на плажа и ако обикновено изгаряте за 10 минути, с него може да останете под слънчевите лъчи още четири часа. Тоест, колкото по-голям е номерът на фактора, толкова по-дълго ще се печете.
Независимо от това се препоръчва да подновявате защитното си покрити на всеки 80 минути, а също и след къпане в морето или обилно изпотяване - без това обаче да означава, че може да стоите на слънце по-дълго от полагаемото.
Според съвременни дерматолози цялата ви лятна козметика трябва да съдържа SPF - от фон дьо тена и тоалетното мляко за лице през лосионите за тяло та чак до червилото и лака за нокти.
Препоръчваният номeр - от 15 до 30.
По-голямото число (30-45) обаче често означава и по-тежки продукти, с повече химикали.
Какъв SPF е подходящ за вашата кожа
В зависимост от реакцията на кожата ви при слънчево изгаряне, се различават шест типа, на които съответства някакъв номер SPF.
1. Изгаря веднага, не хваща загар. Бяла коса, сини или зелени очи, червена, руса или кестенява коса, лунички. SPF 25.
2. Бързо изгаря, понякога с тен. Светла коса и бяла кожа. SPF 15.
3. Изгаряне от средна степен, почернява бавно. Светлокестенява коса, сини зелени или кафяви очи, умерено светъл цвят на кожата. SPF 15.
4.Може да изгори, но се получава красив загар. Кестенява коса, кафяви очи, светломургава кожа. SPF 8.
5. Рязко изгаря, хваща хубав тен. Тъмен цвят на косата, очите и кожата. SPF 6.
6. Никога не изгаря. Тъмна коса, тъмни очи, мургава кожа. SPF 4.
- UV-rays (UVA и UVB) - ултравиолетови лъчи, тип А и тип Б. Доскоро се е смятало, че Б-лъчите, на които се дължи слънчевото изгаряне, са единственият враг на кожата.
Днес се препоръчва да търсите защита и от по-дългите А-лъчи, които увреждат кожата под повърхностния слой и предизвикват преждевременното й състаряване, рака на кожата и меланомите.
Затова купувайте лятна козметика с широк спектър на действие (broad spectrum protection), която предпазва от двата вида UV лъчи и дори от инфрачервеното излъчване.
- Self-tanner - козметични продукти за добиване на изкуствен тен. Създадени са през 1963 г. от фирмата "Ambre Solaire".
Лосионите от този тип придават бронзов оттенък на кожата (оттам и другото им име - автобронзанти), но по-мургавият естествен тен изисква по-голямо количество.
Най-добрите такива продукти според сп. "Ел" са с марките "Biotherm", "Clarins" и "Clinique".
Намазването с тях отнема само няколко минути, а траят три-четири дни, и гарантират, че няма да станете оранжеви, да получите стрии или да замиришете странно.
- Waterproof (букв. "неразтворим във вода") / Water-resistant - (букв. "водоустойчив").
Ако това е отбелязано на вашия плажен крем, значи той ще устои на потта и триенето дори ако изиграете няколко гейма плажен волейбол.
Според световните здравни стандарти "waterproof" означава, че в морската вода слънцепредпазният ви крем трае 80 минути, а ако е "water-resistant", може да разчитате на защита при къпане само 40 минути.
Съставките:
- Moisturizer (букв. овлажител) - хидратантен крем или хидратантна съставка в козметиката.
Съдържат се в повечето плажни продукти, имат прекрасно въздействие върху кожата на тялото, но са тежки за лицето, смята д-р Марго Ваймар, преподавателка по дерматология в университета в Пенсилвания.
Тя препоръчва лятната ви козметика да съдържа активни съставки като titanium dioxid (титанов диоксид), които са подходящи за чувствителна кожа, предпазват от вредните слънчеви лъчи, но не причиняват алергични реакции.
Обратно, ако получавате обриви, не ползвайте слънцепредпазни средства, които съдържат oxybenzene и PABA.
За предпочитане е в тях да има silicone agents (силиконови агенти) като dimethicone вместо минарални масла. Гел вместо крем се препоръчва, ако имате акне.
В плажната козметика се включват и т.нар. антиоксиданти, които предотвратяват зачервяването и обелването на кожата, например tocopherol (витамин Е) и retinal palmitate (форма на витамин А).
Растителни извлеци от kola (кола) и gingko (гинко билоба) също действат като антиоксиданти; susam seeds oil (масло от сусамово семе) и licorice (женско биле) овлажняват и подхранват кожата, а невен и лавандула отблъскват досадните насекоми.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!