20-ина палестинци нахлуха днес в германския културен център в град Газа, изпочупиха прозорците и вратите и изгориха германското знаме в знак на протест срещу карикатурите на пророка Мохамед, поместени в европейски вестници.
Други 30 протестиращи замеряха с камъни сградата, в която се помещава представителството на Европейската комисия, преди полицията да се намеси и да ги разпръсне.
Карикатурите, които предизвикаха силен гняв сред мюсюлманите, бяха публикувани първо в Дания, а след това и в други европейски страни в знак на солидарност.
Върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Хавиер
Солана призова към взаимно уважение и толерантност в спора за рисунките в интервю за германския "Билд ам зонтаг".
Индонезийският президент Сусило Юдхойоно осъди днес публикуването на сатиричните изображения на Мохамед, като заяви, че датският вестник, в който те първо се появиха, е проявил безчувственост към възгледите на изповядващите други религии.
Карикатурите предизвикаха вчера протест в Джакарта, където над 150 фундаментални мюсюлмани се опитаха да нападнат сградата, в която се намира датското посолство, като разкъсаха и изгориха датския национален флаг.
Индонезийският държавен глава добави, че е сметнал за необходимо лично да се обяви против скандалните образи, предизвикали гняв из ислямския свят. В същото време той призова индонезийците да приемат извиненията на датското правителство, предадени чрез датското посолството в Джакарта.
Ватикана днес за първи път изрази позицията си в полемиката,
като посочи, че свободата на словото не дава право да се оскърбяват религиозните убеждения.
В първия публичен коментар по темата говорителят на Ватикана Хоакин Наваро-Валс заяви днес, че "съжителството на хората изисква климат на взаимно уважение, за да се подкрепя мирът между хората и държавите".
Наваро-Валс допълва в комюникето на Ватикана, че правото на свобода на словото не съдържа "правото да бъдат наранявани религиозните чувства на вярващите".
В родината на покойния папа Йоан-Павел Втори днес влиятелният полски вестник "Жечпосполита" публикува някои от рисунките. Според главния редактор Гжегож Гауден вестникът напълно отхвърля методите, които се използват в различни страни от протестиращите мюсюлмани. Свободата на словото трябва да бъде защитено, допълни Гауден.
Главният редактор на йорданския седмичник "Ал шихан", който публикува полемичните карикатури на Мохамед, днес бе арестуван.
Главният прокурор е започнал разследване и срещу списанието "Ал мехуар", което помести скандалните образи. Директорът на единствения марокански
вестник, който в четвъртък публикува една от карикатурите на Мохамед, обясни днес пред АФП, че по този начин искал "да покаже стила на рисунъка", използван, за да "се навреди на личността на пророка".
Международният Пен-клуб (Internationalpen.co.uk) - световна писателска асоциация, в която участват 99 страни, подкрепи свободата на словото и правото на печата.
"Даваме си сметка, че някои хора са обидени от тези карикатури. Но от друга страна ние смятаме, че хората по цял свят са свободни да изразяват мнението си", каза пред Франс прес писателката Джоан Лидъм-Акерман, секретар на международния клуб.
"Идеята да се наложи забрана над говорене, дискусия или изразяване, е твърде обезпокоителна. По такъв начин в миналото се е налагал фанатичният национализъм", добави писателката.
Председател на Пен-клуба в САЩ е Салман Рушди, британският писател, който заради книгата си "Сатанински строфи" бе заплашван със смърт и получи фетва от ирански духовници през 1989 г. Рушди отказа да коментира споровете, предизвикани от карикатурите.
ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.
- Вход
- Регистрация
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!