Д епутати от Европейския парламент отново призовават ЕС да започне официално разследване на съобщенията за тайни затвори на ЦРУ в Европа и за кацания на самолети със задържани лица.
Апелът им ще бъде отправен на днешното заседание на парламентарната Комисия по гражданските свободи, правосъдието и вътрешните работи. Досега разследвания са правени от властите само в няколко страни.
Европейската комисия (ЕК) твърди, че няма законно право на официално разследване, затова извършва само неофициално проучване.
Но евродепутатите вече неведнъж настояха ЕК да започне разследване, а към отделните страни членки отправиха апел да представят писмени гаранции, че на териториите им не е имало тайни затвори.
"Бездействието на комисията буди недоволство. В момента не се прави нищо", възмути се Тони Робинсън, говорител на Групата на европейските социалисти в 732-членния парламент.
Групата настоява посланикът на САЩ в ЕС да направи разяснения по въпроса, като дойде на общото заседание на две парламентарни комисии идната седмица или на пленарната сесия на Европарламента в средата на декември в Страсбург.
Единственото официално разследване досега бе предприето от Съвета на Европа, главният наблюдаващ за спазването на човешките права на континента. Съществуването на тайни затвори би било нарушение на Европейската конвенция за защита на правата и основните свободи на човека.
САЩ получиха официално писмо с въпроси
от ЕС за твърденията, че в Европа има тайни американски затвори за заподозрени терористи и ще дадат възможно най-добрия отговор, обяви снощи Държавният департамент.
Великобритания, която е ротационен председател на ЕС до края на годината, изпрати писмо до Вашингтон във вторник, след като седмици наред в Европа се разпространяваха съобщения, че ЦРУ е държало и разпитвало затворници в бивши бази от съветско време в Източна Европа.
Говорителят на Държавния департамент Шон Маккормак не даде отговор нито на въпроса дали има такова обекти, нито дали ЦРУ е използвало летища и въздушно пространство в Европа, за да превозва заподозрени терористи.
Той отклони и въпроса дали САЩ ще отговорят окончателно на европейските питания и дали отговорът ще бъде публичен. "Ще се опитаме да отговорим на това писмо по най-добрия възможен начин в подходящо време", посочи говорителят. Той не уточни кога ще бъде даден отговорът.
В същото време
правозащитната организация "Хюмън райтс уоч" обвини САЩ,
че държат най-малко 26 затворници на тайни места в чужбина и дори изтезават някои от тях.
Според "Хюмън райтс уоч" (HRW.org) тези лица били заподозрени в участие в терористични актове и задържани за неопределено време, без да им бъдат повдигнати обвинения, без възможност да общуват с външния свят, нито да имат достъп до адвокат.
В доклада са изброени конкретни "затворници фантоми", като информацията е събрана по публикации в печата, изявления на американски представители и други източници.
Сред назованите са някои известни имена, например Халид шейх Мохамед, задържан в Пакистан през 2003 г., за когото се предполага, че е свързан с атентатите на 11 септември 2001 г. в САЩ.
В списъка фигурира палестинецът Абу Зубайдах, задържан през март 2002 г. в Пакистан, заподозрян, че е човек от висшето ръководство на "Ал Кайда".
"Хюмън райтс уоч" цитира и някои по-малко известни личности - като либиеца Ибн аш Шейх ал Либи, арестуван в Пакистан през ноември 2001 г., предполагаем командир на тренировъчен лагер на "Ал Кайда".
Сред изредените е и йеменският гражданин Рамзи ибн аш Шибх, задържан през септември 2002 г., предполагаем член на "Ал Кайда", работил с организаторите на атентатите на 11 септември 2001 г. и бивш съквартирант на единия от камикадзетата.
Според един от представителите на правозащитната организация - Джон Шифтън, правителството на Джордж Буш сериозно е компрометирало шансовете да бъдат преследвани заподозрените, задържайки ги незаконно и подлагайки някои от тях на изтезания.
Държавният секретар Кондолиза Райс следващата седмица ще посети европейски страни, включително Румъния - една от държавите, в които според "Хюман райтс уоч" може би има таен затвор, отбелязва АП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!