Над 500 участници и гости, 50 прояви на осем сцени, дискусия на тема "Творческите градове... Как многообразието и творчеството могат да допринесат за развитието на града?" са само част от проявите, включени в програмата на фестивала.
Варненско лято продължава от 2 юни до 12 юни. Тази година част от проявите ще бъдат изнесени и в други градове - Балчик, София, Бургас.
В официалната селекция са включени десет постановки, които според селекционера на тазгодишното издание Розалия Радичкова, представят "интересна картина на състоянието на българския театър".
Тя включва "режисьори от почти всички поколения, които съставят лицето на българския театър".
Това са "Чайка", "Три сестри", "Възгледите на един учител за народното творчество", "Шведска защита", "Макбет", "Коко", "Валентинов ден", "Лазар и Иисус", "Малка пиеса за детска стая", "В очакване на Годо".
"Селекцията не е направена за критиците, а за театралната публика", коментира Розалия Радичкова.
Председателят на САБ Христо Мутафчиев призова "да се опитаме да създаваме отношение към културата".
До този момент 70% от пуснатите билети във Варна са разпродадени.
Един от чуждестранните спектакли, които ще бъдат представени на Варненско лято, е "Андромаха" на Деклан Донелан, който е емблема на световния театър от последните десетилетия.
На 6 юни постановката гостува на столична сцена. Тя представлява анализ на човешката душа и илюстрира поговорката, че "сърцето е опасно място".
Наред с традиционното представяне на най-интересните български постановки за сезона и чужди, които заслужават да бъдат показани, тази година организаторите правят опит да излязат от общоприетото схващане за театъра като преживяване в камерна обстановка и ограничена по брой публика и да се пренесат на една алтернативно сцена, която предполага и нов тип възприятие.
Това е т.нар. Showcase, осъществен с подкрепата на фондация "Арт офис", който се състои в специално представяне на мобилни театрални представления, които имат потенциал да бъдат показвани не само пред българската публика.
Те са осем на брой - четири са в официалната селекция, останалите са специално поканени. Съчетават елементи на пърформанса и обикновено са в комбинация с диджей акции.
Един от интересните акценти на 16-тото издание на фестивала е програмата Black/North Seas. Това е европейска платформа за развиване на нови връзки между изкуствата и останалите сектори на обществения живот.
Тя изследва пристанищата, които са пространства на мобилност, държавни граници, транспорт, а често и на исторически забележителности.
Seas ги преосмисля и им придава културно измерение. Проектът ще бъде представен и в Истанбул и Мангалия.
Британският съвет участва във фестивала с проекта "Творчески сътрудничества".
Дискусията е на тема "Творческите градове... Как многообразието и творчеството могат да допринесат за развитието на града? Каква роля играят фестивалите в творческото развитие на градовете ни?".
В нея ще участват 50 делегати - организатори на фестивали и арт събития от 16 европейски страни. Към тях ще се присъедини и британската театрална трупа Improbable.
На фестивала ще бъде представена и книгата на Димитър Стайков за Крикор Азарян.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!