Вандалско отношение спря развитието на екологичен проект в София за рециклиране на отпадъци от текстилни продукти.
Контейнерите за непотребен тексти, които бяха поставени в седем столични квартала, редовно са разбивани, палени, събаряни, обръщани и разпилявани, обясни Веска Цакова от фирма "Ретекс" в Червен Бряг.
Фирмата осъществява проекта с подкрепата на Столичната община.
Заради набезите, събирането на дрехи за преработка засега спира.
Според Цакова това се налага, тъй като събраната суровина в повечето случаи е мокра и кална, а това я прави негодна за рециклиране.
Създаде се и неудобство за гражданите на столицата, които негодуват заради разхвърляните дрехи, посочи Цакова.
Работата по пилотния проект в София започна миналата година. Идеята беше намаляване на текстилните отпадъци и тяхното рециклиране.
Контейнерите за текстилни отпадъци са тъмнозелени. В тях могат да се изхвърлят непотребните дрехи, старите завеси, покривки, спално бельо, плетива.
През 2007 г. фирмата разработи програма и подписа договор със Столичната община за разделно събиране на дрехи и превоза им за преработка.
Рециклирането става чрез развлачване и производство на възобновени вълни и нетъкан текстил. Тези вторични тъкани се използват за различни видове хидроизолации. От тях се правят също и стелки за обувки, както и някои вати за шивашката промишленост.
Възстановяването и рециклирането на дрехи е от огромна полза както за икономиката, така и за околната среда.
Старото облекло е проблем за сметищата, защото синтетичните влакна не се разграждат, а вълнените произвеждат метан, който е основен виновник за глобално затопляне.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!