В хаотичната атмосфера на 90-те години всеки опит за изразяване свободата на словото, който бе в противоречие с политиката на тогавашните власти, имаше за последица преследване, заплахи, побои, дори убийства, пише сръбският вестник "Данас".
Желанието да вършат професионално и съвестно журналистическата си работа платиха с живота си Дада Вуясинович и Славко Чурувия. Скоро след промените на 5 октомври 2000 г. бе убит журналистът от Ягодина Милан Пантич.
Убийствата на журналисти, които без колебание говореха за действителността в Сърбия, не са разкрити до днес. Във всяко от тези престъпления държавата имаше някакво съучастие или поне се бе опитала да го прикрие.
Такава обстановка, в която престъпниците действат безнаказано, само стимулира нови подобни случаи. Миналата година на прозореца на апартамента на журналиста от списание "Време" Деян Анастасиевич бе поставена ръчна бомба.
След новите опити за задушаване на свободата на словото компетентните власти обещаваха решително разчистване на сметките с такива явления, но до днес това не е станало.
Журналистическата професия в Сърбия остава изправена пред заплахи, натиск и недостатъчно сигурни условия да върши работата си. Принос за това дадоха и отделни политици с говора на омразата, който недвусмислено напомня на реториката от времето, за което мислехме, че отдавна е минало.
Влиянието на олигарсите върху някои медии е очевидно, а редакционната свобода е застрашена. Единственият начин броят на инцидентите в бъдеще да намалее, е ефективната и предвидена в закона реакция на всички значими субекти.
По данни на международните организации, които се занимават с медиите, през май тази година в Сърбия са станали 23 различни случая на нарушение на медийните права и свободи.
Така в редакцията на излизащия на български език в Ниш вестник "Братство" директорът Небойша Иванов с писмена заповед забрани публикуването на текста "Паричното заседание на националния съвет" на журналиста-редактор Кирил Георгиев.
Последният от редицата случаи е от преди няколко дни, когато операторът от телевизия Войводина Боян Дакич бе нападнат от непознат мъж, докато снимал репортаж на Рибарския остров.
През последните дни Белград бе домакин на конгреса на влиятелната медийна организация Международен жунрналистически институт (IPI). Президентът Борис Тадич подчерта при откриването на конгреса, че само с истината можем да вървим напред.
Участниците в конгреса припомниха между другото и за неразкритите убийства на журналисти в Сърбия. Задача на компетентните органи, поне колкото и на журналистите, е да подобрят имиджа на Сърбия, когато става въпрос за зачитане на свободата на медиите.
Според доклада на "Фрийдъм хаус" за 2007 г. в това отношение Сърбия е на 87-то място в списъка от 195 страни.