И звънредното заседание на Народното събрание (Parliament.bg), което трябваше да гласува в три точки за министър-председател, структура на Министерския съвет и министри, бе прекратено преждевременно поради липса на кворум.
В знак на протест срещу водещия заседанието Георги Пирински НДСВ, "Атака" и трите десни формации напуснаха залата, докато Сергей Станишев представяше проектосъстава на правителството. (Вж. пълния текст на програмната му декларация в BSP.bg).
След кратка почивка и поименна проверка се оказа, че 116-те депутати от Коалиция за България и ДПС не са достатъчни за кворум, поради което парламентарният шеф прекрати заседанието и насрочи ново за следващия ден от 9 ч.
Денят "Х" в парламента започна с петима отсъстващи депутати
- в пленарната зала в 10 ч. се регистрираха 235. С двама по-малко бяха представителите на ДПС и Българския народен съюз (БНС), с един по-малко - НДСВ.
Предварително беше известно, че ключовото заседание ще пропусне със сигурност земеделската лидерка Анастасия Мозер (БНС), която отлетяла в САЩ заради предстояща операция на съпруга й.
След поименна проверка се установи, че присъстват 238 от общо 240 народни представители. Вторият отсъстващ се оказа Рамадан Аталай.
Парламентът обаче отхвърли предложението на "Атака" всички гласувания в днешния ден да бъдат поименни. Това бе поискано, за да се избегнат проблеми с пуловете, както и гласуването с чужди карти.
Против тази идея се обявиха 119 от общо 236, вкл. двама от БНС (Евгени Жеков и Иван Стаматов), "за" бяха 114, а трима се въздържаха - един от "Атака" (Петър Берон) и двама от БНС (Борислав Китов и Борислав Българинов ).
Според разпечатката други трима от БНС - Мирослав Мурджов, Николай Кънчев и Стефан Софиянски, не са участвали в този вот, но бившият столичен кмет обаче увери, че е подкрепил поименното гласуване.
Зам.-председателят на БСП Румен Овчаров представи биографична справка на кандидат-премиера, излъчен от левицата, с думите: "Предлагам ви да подкрепите с гласа си младостта и съзиданието, последният шанс България да стане част от обединяваща се Европа."
След като председателстващият Георги Пирински на няколко пъти отказа да даде думата за процедурни предложения, НДСВ, десните сили и "Атака" си излязоха още в началото на изказването на Сергей Станишев и
соцлидерът представи своя проектокабинет пред полупразна зала.
В кулоарите започна и подписка за отстраняване на парламентарния шеф като водещ на заседанието, както и за оставката му от поста, на който беше избран преди броени дни.
Нарушава се правилникът, каза Камелия Касабова от НДСВ и уточни, че това не е реакция срещу изказването на Сергей Станишев. Според колегата й Борислав Ралчев поведението на парламентарния председател е абсолютно недопустимо и той прави авторско тълкуване на правилника.
От самото начало на деня Пирински се опитва чрез процедурни хватки и чрез това, че не изпробва системата за гласуване, да доведе до служебна победа за кабинета на Станишев, коментира и лидерката на ОДС Надежда Михайлова. За България е много важно да се знае кои политически сили ще подкрепят правителството и политическият вот трябва да е ясен, посочи тя.
Зам.-председателката на ДСБ Екатерина Михайлова също обясни, че нейните колеги са напуснали залата, защото не смятат за редно да присъстват "при такова грубо нарушаване на правилника от председателя на Народното събрание и при арогантното поведение на БСП".
Слуховете за това, че депутати от БНС ще подкрепят кабинета се оказват верни, защото искането за поименно гласуване на всички предложения в днешното заседание беше една проверка и това беше ясно на всички, добави тя.
След края на обявената почивка Пирински започна поименна проверка на кворума, но в пленарната зала се оказаха само депутатите от Коалиция за България и ДПС - общо 116 души, поради което председателстващият закри заседанието и насрочи следващото за утрешния ден, сряда, от 9 ч.
Лидерът на БСП обяви номинациите си в неделя, като сред предложените от него 18 имена за втори мандат са издигнати двама от квотата на ДПС - Димитър Калчев и Нихат Кабил.
Общо представителите на Ахмед Доган в състава на бъдещото правителство са петима, вкл. един от двамата вицепремиери в лицето на заместничката му Емел Етем. 13 са министрите, излъчени от квотата на левицата, от тях осем са партийни кандидатури.
Бившият заместник на Муравей Радев в кабинета на Иван Костов, номиниран неуспешно за син кандидат-кмет на София през 2003 г. - Пламен Орешарски, е предложен за шеф на финансовото министерство.
Коалиция за България и ДПС имат общо 116 депутати и за одобрението на техния проектокабинет с 50% + един (221) не достигат петима. Те обаче могат да разчитат и на първия независим - Петър Манолов, който миналата седмица се отцепи от "Атака" и обяви, че ще подкрепи правителството на БСП.
При отсъстващи от извънредното заседание бройката на нужните гласове за правителствено мнозинство също пада. Тези дни обаче представители на левицата намекваха, че
ще бъдат подкрепени от трета сила,
която скоро ще се присъедини към коалицията БСП-ДПС и ще получи министерски постове, "извадени" от някои обединени ведомства (външните работи и евроинтеграцията, земеделието и горите, околната среда и водите, икономиката и енергетиката).
НДСВ, трите десни формации и "Атака" поотделно декларираха, че няма да подкрепят правителството на Коалиция за България и ДПС, както и че ще поискат явно гласуване на проектокабинета.
Съотношение на силите в 40-ия парламент:
Коалиция за България - 82
Национално движение Симеон Втори - 53
Движение за права и свободи - 34
Коалиция "Атака" - 20
ОДС (СДС, Демократическа партия, "Гергьовден", БЗНС, НС-БЗНС) - 20
"Демократи за силна България" (ДСБ) - 17
БНС - 13
Независими - 1
Общо: 240
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!