З а проверка на странните резултати от изследвания, проведени с финансиране от парфюмерийни компании, можем дръзко да се впуснем в експерименти без да ни е необходима апаратурата, ползвана от екип швейцарски учени. Нужно ни е само остро обоняние.
Но така лесно ли са достигнали изследователите до заключението, че в крайна сметка естественото ухание на дамите е почти като на кромид лука, а пък на господата - като на прясно сирене?
Едва ли, имайки предвид целта на изследването - да се намери достоверна биологична разлика между естествената миризма на двата пола, за да могат да се измислят парфюми, които напълно да контролират уханните послания на употребяващите ги.
Който търси - намира.
След като поизпотили около 50 доброволци в сауна, учените са взели проби от подмишниците им. От сложния химичен анализ на пробите станало ясно, че в женската пот има 10 пъти повече серни съединения, отколкото в мъжката.
Серните съединения, отделени от потните жлези, са абсолютно без мирис. Или поне човешкия нос не може да ги улови. Незаменим участник в появата на полъх с мирис се оказват бактериите, които естествено обитават кожата по меките части на тялото.
След тяхната намеса серните съединения се превръщат в тиоли, които вече миришат. В химично отношение те са много близки с веществата, на които лукът дължи миризмата си.
В състава на потта на мъжете пък преобладават мастни киселини, от които бактериите, благодарение на няколко биохимични реакции, умело могат да докарат мирис като на Рокфор.
На неподходящото време и място обаче тези им способности биха оставили у околните недотам добри впечатления за снабдения с талантливи бактерии потен мъжага.
И така, ако сте мислили, че закономерността дамите да миришат на лук се дължи на предполагаемия факт, че прекарват доста време в кухнята, сте на грешен път. Някакви си бактерии объркват сметките дори на тези, които не са и помирисвали кухня.
Но парфюмерийната индустрия вече е измислила как да пребори нежелания ефект. И борбата няма да е просто поливане с благоуханна мирис. Идеята на производителите е да блокират ензимите на бактериите, които превръщат серните съединения в тиоли.
След като успеят, ще могат да предложат в състава на същото флаконче и ухание, което няма да изпитва конкуренцията на острите тиолни съединения и да се налага честото скришно подпръскване из офиси и улици.
Дали резултатите от изследването ще са валидни за цялата човешка популация тепърва ще се разбере. Според критици на настоящето съобщение гените, начинът на хранене, както и различните географски ширини влияят в голяма степен на това на какво точно намирисват мъжете и жените.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!