П овечето депутати в 40-ото Обикновено Народно събрание са "стари муцуни" с по-дълъг или по-скромен парламентарен или управленски опит.
Сред тях преобладават инженерите, икономистите и юристите.
През последните 15 години във върховете на властта са били президентът Петър Стоянов и тримата министър-председатели сред сегашните депутати - Филип Димитров, Стефан Софиянски и Иван Костов.
Много депутати идват с опита на министри, зам.-министри, областни управители.
Най-много са те от сегашното, все още неподало оставка правителство. В Народното събрание влязоха 17 души от НДСВ и ДПС, които работеха в правителството. Към тях - и двама председатели на парламента Огнян Герджиков и Борислав Великов. Депутати станаха и няколко областни управители.
С подобна трудова биография са и Георги Пирински, Емилия Масларова, Костадин Паскалев, Младен Червеняков и Румен Овчаров от БСП;
Александър Праматарски, Надежда Михайлова и Марио Тагарински от ОДС;
Веселин Методиев, Евгени Чачев и Евдокия Манева от ДСБ;
Венцислав Върбанов от БНС.
Рязко намалява броят на дамите в Народното събрание - вместо 64, колкото бяха до преди два месеца, сега те ще са 49.
Сред колоритните нови депутати са писателят и прочут ловец Дончо Цончев в левицата, яростният публицист психиатърът д-р Николай Михайлов от партията на Иван Костов, скандално артистичният Любен Дилов - син, неудържимият Петър Берон.
Но ги няма други колорити. Отсъства например цялата ловна дружинка на т. нар. "агнешки главички" на Никола Николов от СДС. Няма го и любимецът на КАТ д-р Алеко Кюркчиев от НДСВ. Няма ги Кошлуков, Севлиевски, Ю. Дончева...
Трима много успешни кметове са в парламента - на Разград - Венелин Узунов и на Пещера - Георги Петърнейчев, и двамата от БСП, и разбира се кметицата на Русе Елеонора Николова, която от сега най-силно привлича медиите. Тя вероятно ще дава тон на сериозни дебати и работа в малобройната група на ОДС.
В Коалиция за България 35 от бившите 48 остават и сега в Народното събрание, а новите са 47.
43-ма запазвата местата си, десет са новите в НДСВ. Весела Драганова пак е там, но сега отсъства Тошо Пейков, който не успя да се вреди в трудния район Търговище.
В ОДС 14 ще са новите в сравнение с предишния състав на парламента. От лансираните млади лица успя да влезе само икономистът Марин Димитров, а от широко рекламираните местни лидери на СДС успя само благоевградският областен председател Ясен Попвасилев.
За сметка на това депутати са и Георги Пинчев, и Яне Янев, и неизвестните до сега Мария Капон от Демократическата партия в Пловдив и Ася Михайлова от софийската организация на "Гергьовден".
Костов се раздели с 16 от верните му хора. Повечето /като Йордан Соколов/ или не се кандидатираха, или бяха поставени на неизбираеми места. В неговата група не се появиха обещаваните цяла година "млади лица от гражданското общество".
ДПС запазва най-много от хората си в досегашната парламентарна група, но поради по-високия резултат на изборите има 14 нови. Най-голямата атракция там несъмнено са някогашните най-близки до Костов, а после изгонени от СДС депутати в 38-ото Народно събрание Христо Бисеров и Йордан Цонев.
Лекари има, но този път са по-малко. Към познатите Стойчо Кацаров и Димитър Камбуров от ДСБ, Атанас Щерев и Антония Първанова от НДСВ, Джевдет Чакъров от ДПС и Борислав Китов от БЗНС-НС се включват проф. Радослав Гайдарски, единствен медик в левицата, и главният секретар на СДС Ваньо Шарков.
От немалкото спортисти остана само Весела Лечева, не се класираха Мария Гигова, Христо Марков, Нонка Матова.
Сред някогашните журналисти начело отново вее перчем Асен Агов, в тази група е и Станимир Илчев, а новото лице е не някой друг, а самият Волен Сидеров.
Актьорът Коста Цонев е най-възрастен и ще открие 40-ото Народно събрание.
С най-продължителен парламентарен стаж са мнозина от групите на левицата, ОДС и ДСБ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!