С поред експерти, наблюдаващи срещите на върха на Г-8 от 23 години, на срещата на върха на остров Хокайдо са били постигнати скромни резултати, предадоха световните агенции.
В заключителната декларация от срещата на върха лидерите на Г-8 изразиха безпокойството си от покачващите се цени на петрола и на хранителните продукти.
Лидерите обобщиха позициите си и по няколко
политически теми.
Те призоваха хунтата в Мианма да вдигне последните ограничения за достъп на международна помощ до пострадалите от циклона Наргис.
Лидерите на Г-8 изразяват огромното си безпокойството от влошаване на сигурността, от хуманитарната обстановка и от нарушаването на правата на човека в суданския район Дарфур.
В декларацията се призовават израелците и палестинците да не предприемат нищо, което може да подкопае преговорите за постигане на мирно споразумение до края на годината.
В документа се посочва, че трябва да се замразят дейностите по изграждане на нови селища на Западния бряг и се приканва към спиране на всички актове на насилие, на тероризъм и на подтикване към насилие в района.
Лидерите на Г-8 се ангажират да продължат да предоставят помощ на палестинците, за да укрепят техните институции.
В декларацията се отправя призив към Иран да бъде по-отговорен към съседите си. Споменават се Ирак, Афганистан, палестинците и израелците. "Приканваме Иран да действа разумни и конструктивно в региона, главно в контекста на израело-палестинския мирен процес, стабилността на Ирак и на
Афганистан", се отбелязва в документа.
Но агенците припомнят, че точно днес Иран извърши изпитание на няколко
балистични ракети, една от които може дори да достигне Израел.
Вчера в отделна декларация лидерите на Г-8 изразиха безпокойството си от рисковете, породени от иранската ядрена програма.
В декларацията си лидерите на Г-8 казват, че ще продължат да оказват подкрепа и на Афганистан. Те обаче призовават афганистанското правителство да поеме повече отговорност за подобряване на сигурността, на управлението и на възстановяването на страната.
По повод Зимбабве лидерите на Г-8 се обявяват за финансови и други мерки, насочени срещу онези приближени на президента Робърт Мугабе, които са отговорни за насилието в страната.
По повод
помощта за развитие, главно за Африка,
лидерите на Г-8 подновяват поетите ангажименти отпреди три години. Тогава на срещата на върха на Г-8 в Гленигълс, Шотландия, лидерите на най-развитите държави в света поеха ангажимента да удвоят помощта си за Африка, за да стане тя 50
млрд. долара годишно до 2010 г.
В заключителното комюнике тази сума не се споменава, но тя беше припомнена в декларация, публикувана след първия ден на форума, когато бе срещата между лидерите на Г-8 и лидерите на 7 африкански държави.
На пресконференцията след края на срещата присъстваха всички участвали в нея лидери на Г-8, както и генералният секретар на ООН Бан Ки-мун.
Бан приветства усилията на Г-8 в областта на
борбата с климатичните изменения,
но каза, че е необходимо да се направи повече.
"Приветствам дълготрайната цел за намаляване на емисиите на парниковите газове с най-малко 50 процента до 2050 г. Като съпоставим това с референтната ни база от 1990 г., можем да наречем крачка напред постигнатото съгласие по тази цел", заяви Бан.
Той допълни, че сега е необходимо да се поставят амбициозни цели и за намаляване в средносрочен план на емисиите на парниковите газове. Тези цели трябва да са в сила за развитите страни, но да бъдат съчетани и с усилия на страните в процес на развитие, уточни генералният секретар на ООН.
В заключителния документ от срещата на Г-8 обаче не фигурира като база за сравнение 1990 г., припомня Франс прес. Думите на Бан, в които се споменаваше 1990 г., накараха японският премиер Ясуо Фукуда да се намеси и да поясни, че целта за намаляване с най-малко с 50 процента на емисиите на парникови газове до 2050 г. се поставя в светлината на настоящата ситуация, а не на тази от 1990 г.
Американският президент Джордж Буш определи приключилата среща на върха като плодотворна, главно в областта на борбата с глобалното затопляне. Той отбеляза, че лидерите на най-развитите страни са постигнали в тази насока доста значими успехи.
Руският рлезидент Дмитрий Медведев говори по коренно различна тема. Той заяви, че Русия е изключително обезпокоена от подписаното вчера в Прага споразумение между САЩ и Чехия за разполагането на американска радарна станция на чешка територия.
"Няма да се подадем на истерията, но обмисляме ответни мерки", допълни Медведев.
Гордън Браун предпочете темата Зимбабве и каза, че позицията на Г-8 повишава шансовете Съветът за сигурност на ООН да приеме резолюция със санкции срещу режима на Робърт Мугабе.
Британският премиер уточни, че проектът за резолюция на Съвета за сигурност предвижда оръжейно ембарго, както и забрана за пътувания на 14 души на ръководни постове, в това число на президента Робърт Мугабе.
Браун призова другите страни от Г-8 да изпълнят обещанията си за оказване на помощ за Африка.
Той допълни, че е накарал колегите си да съставят
график за изплащане на финансовите помощи,
главно на тези, за които се говореше в заключителната декларация от срещата на върха на Г-8 в Гленигълс преди три години.
Сега някои държави от Г-8 като Франция, Канада и Италия са критикувани, защото не изпълняват поетия преди три години ангажимент и намаляват помощта за развитие, вместо да я увеличават, отбелязва Франс прес.
Следващата среща на върха ще бъде в Италия, на остров Мадалена, близо до остров Сардиния. Домакин ще е Силвио Берлускони. Някои експерти очакват, че срещата ще бъде белязана от духа на италианския премиер и на нея ще има повече шеги между лидерите и по-малко ожесточени дебати.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!