П роверката на магистратите се цели в контрабандните канали за износ на ценности, научаваме от пресата. Частните колекции от културно-исторически ценности на бизнесмена Васил Божков и бившия шеф на Шесто управление в ДС и настоящ издател Димитър Иванов вероятно ще са първите проверени от прокуратурата, обяви вчера обвинител №1 Борис Велчев.
Сега публикува снимка на първа страница на главния прокурор, който за да отвърне на нападките, че притежава една от най-големите колекции на антични монети, показа личната си сбирка от около 40 екземпляра. Имам колекция от скромно ниво, обяснява Велчев, цитиран от вестника.
Монетите са на стойност до 300 лв. и са закупени от други колекционери в клуба на Българското нумизматично дружество. Главният прокурор бе категоричен, че никой колекционер не разполага с документ за всяка една монета.
Той от две години работел и по книга за наказателно-правния режим на опазване на паметниците на културата, четем още в същото издание.
Иманяри продават на поразия по света, продължава темата Монитор. На пазара у нас не можела да се намери нито една ценност.
А иначе: "Прокуратурата прави топотряд срещу мафията", разбираме от Дума.
"Напрежение в БСП заради царските имоти", информира още Сега. Парламентът създаде вчера временна комисия, която за месец трябва да установи отнетото и възстановено имущество на Фердинанд и Борис Трети и техните наследници.
Шефът на комисията Пламен Ранчев от БСП не обясни какво точно се очаква да извършат депутатите. Късно във вторник депутати от лявата ПГ се възпротивили срещу това органът да се създава само за да констатира, без да разследва, продължава вестникът.
Някои от червените се усъмнили, че БСП има предварителна договорка със Симеон всичко да се узакони, а комисията да е проформа. Вчера НДСВ се отказа в нея да влезе Олимпи Кътев - бившият областен управител на София, пряко ангажиран с връщането на имотите.
"Почва битката за имотите на царя", пише по темата Труд и допълва, че с царските имоти ще се занимават 14 избраници, като девет от тях са от управляващото мнозинство.
"Ортак на Аталай с милиони от потопа", четем още във вестника. Фирма, свързана със сина на депутата от ДПС Рамадан Аталай - Ревин Аталай, е лапнала апетитни поръчки по възстановяването от наводненията, съобщава изданието.
В същото време Телеграф предупреждава: "Нов потоп в София, ако завали". Дунав стремглаво се вдига, 13 язовира преливат, 40 селища без ток.
"В Захарна фабрика пак бият", съобщава 24 часа, а Труд разказва за: "Драма на ужаса с артисти ветерани". Озверели типове нахлули малко преди 23 ч. във вторник в Дома на ветераните на културата в столичния кв. Захарна фабрика и потрошили каквото сварят, преди да изчезнат заради пристигналите полицаи.
В неравната битка между вандалите и старите артисти пострадали двама ветерани на изкуството. Другите беззащитни пенсионери се отървали със силен стрес.
Баталните сцени се разиграли само на метри от мястото, където при масов бой между роми и българи бе пребит до смърт проф. Станимир Калоянов. Според 24 часа кварталът е на крак и се готвят нови протести.
"20 л мавруд за министър", посочва Труд. Щастливецът е земеделският министър Нихат Кабил. Откриваме го на снимка с чаша и на първа страница на 24 часа. За "Бойкот на "Винария 2006" пише обаче Новинар.
Някои от най-авторитетните български производители на вино не участват в националния преглед "Винария 2006", стана ясно вчера при откриване на изложението. Най-големият износител на наши вина на Запад "Домейн Бойар" тази година е отказал да даде проби за дегустация, съобщиха от фирмата.
Не участват също от винарска изба "Санта Сара", производител на едноименните вина, от изба "Дамяница" край Мелник и др. Тези фирми са производители на някои от най-скъпите и висококачествени български вина и са събрали най-много награди на изложения на вина в чужбина през последните пет години.
Причината - на Националната лозаро-винарска камара били предложени две неща: в дегустационната комисия за конкурса да се включат поне няколко души дегустатори извън производителите и пробите за дегустация да се взимат от търговската мрежа - от вина, които вече са бутилирани и са на пазара. Камарата отхвърлила и двете предложения, обяснява Новинар.
"Изнасяме повече вино, пием чуждо", смята 24 часа. "Балканите готвят обща маркетингова стратегия за виното", четем по темата в Пари.
Според общото мнение на участниците на регионална конференция в рамките на "Винария 2006", цитирано от вестника, традицията да се пие вино е позабравена и затова то е предназначено основно за износ.
И като потвърждение на всичко това откриваме заглавието в Монитор: "Износът на българско вино през 2005 г. е нараснал с 26%".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!