Преди да направи не особено забележителна кариера в Холивуд, продължила все пак 25 години, Рейгън си изкарвал хляба като спортен коментатор.
Той обаче е трупал опит и в синдикалната дейност - шест пъти поред го избират начело на актьорската гилдия. В политиката навлиза след емоционално политическо изказване в подкрепа на републиканския кандидат за президент през 1964 г.
Две години след това Рейгън става губернатор на Калифорния и когато го питат какъв управник ще бъде, отговаря: "Не знам, никога не съм играл губернатор".
"Политиката е като шоубизнеса: изгряваш шумно, веселиш се известно време и накрая шумно залязваш", обяснява по-късно той. Като президент изкара два мандата и бе най-възрастният държавен глава в историята на САЩ.
Друг силов актьор на такъв пост в по-ново време е кечистът Джеси Вентура по прякор Тялото, играл заедно с Арни във фантастичните екшъни "Хищникът" и "Бягащият човек". Той спечели изборите в щата Минесота като кандидат от Партията на реформите на Рос Перо, но по-късно заряза членството си там.
50-годишният ексцентрик Вентура е служил и като "тюлен" в спецчастите. Навремето той нашумя особено сред по-младите гласоподаватели с хапливия си език и откровените си възгледи (вж. в JesseVentura.com), сред които и идеята за легализиране на меките наркотици. Докато бе на поста, водеше ежеседмично радиошоу "На обяд с губернатора", в което си говореше със слушатели.
В края на 1999 г. даде скандално интервю за "Плейбой", в което заяви, че религията е за слабаците. Отказа да се кандидатира за втори мандат, като обясни, че заплатата на губернатора му била малка - едва 120 000 долара годишно, и намекна, че може да се включи и в кандидатпрезидентската надпревара догодина. В момента прави телевизионното токшоу "Jesse Ventura's America" по Ен Би Си.
Неотдавна по повод вота в Калифорния Вентура припомни, че се е явявал на редовни избори и е спечелил срещу кандидатите на Републиканската и Демократическата партия, като преди това е имал достатъчно шансове да изложи програмата си в множество дебати.
Той изрази увереност в победата на приятеля си Арнолд, но нарече тези избори "нелепи" и се обяви против отзоваването на губернатора Дейвис, тъй като не му е била дадена възможност да завърши мандата си.
"Знам, че си републиканец, но се надявам да не действаш като политик, защото хората не обичат политиците. Без значение дали са републиканци или демократи, повечето действат като роботи и пробутват темите, които вълнуват партиите", бе съветът на Джеси към колегата му от страниците на сп. "Тайм".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!