Ф ренският президент Никола Саркози, домакин на лидерите на 43 държави днес в Париж, обяви създаването по негова инициатива на Съюз за Средиземно море (ССМ).
В учредителната среща участваха лидерите на 27-те държави от Европейския съюз и на още 16 страни от Западните Балкани и южното крайбрежие на Средиземно море.
Само един - либийският лидер Муамар Кадафи - отказа поканата. Той сравни проекта за съюза с минно поле, което според него цели отново да постави арабските страни под европейски контрол.
По покана на президента Саркози президентът Георги Първанов участва в срещата на върха.
Тази среща е основното дипломатическо събитие на започналото на 1 юли френско председателство на ЕС.
При откриването Саркози приветства като
"жест в името на мира"
на арабските страни, участващи в проекта. ССМ се основава на конкретни партньорства и цели укрепване на равновесието между Севера и Юга.
"Заедно ще градим мира в Средиземноморието, както вчера изградихме мира в Европа", каза при откриването на срещата Саркози. Той приветства присъствието на една маса на ръководители на арабски страни и на Израел, на Турция и Гърция, както и на Алжир и Мароко.
Държавните и правителствени ръководители се събраха на тричасовата среща в строго охранявания Гран пале - дворец, построен на брега на Сена по случай Световното изложение през 1900 г.
Прецедент беше присъствието на сирийския президент Башар Асад и на
израелския премиер Ехуд Олмерт, чиито страни теоретично са във
война от 1948 г., но сега се озоваха на една и съща маса. Двамата държавници седнаха на местата си край кръглата маса, отдалечени едно от друго, пред телевизионните камери и фотографските обективи.
Египетският президент Хосни Мубарак отправи призив за мир в Близкия изток и прикани израелците и палестинците да продължат преговорите.
ССМ беше учреден от 27-те страни от ЕС, десет от южното Средиземноморие - Алжир, Египет, Израел, Йордания, Ливан, Мавритания, Мароко, Сирия, Тунис и Турция - и палестинската автономна власт, както и Албания, Босна и Херцеговина, Монако, Хърватия и Черна гора.
Съюзът обхваща население от 765 милиона души
и се простира от датските брегове на Гренландия до пясъците на Йордания.
Според Саркози, който смята, че "бъдещето на Европа е на юг", СС ще позволи да се спечели борбата срещу "тероризма, интегризма и фундаментализма".
Лидерите на страните в ССМ ще се събират на всеки две години - веднъж в държава от ЕС и веднъж в някоя от страните партньори. ССМ ще има общо председателство, в което представителят на страните от южния бряг на Средиземно море ще бъде избиран с единодушие за две години.
За мандата на представителя на Севера в Париж не бе взето решение. Египет и Франция ще бъдат първите две страни, които ще председателстват
ССМ.
Генералният секретариат ще има за задача да осигурява финансирането и изпълнението на конкретните проекти. Изборът на страна домакин за секретариата бе отложен за ноември.
Структурите на ССМ трябва да започнат да действат преди края на
годината. ССМ ще може да финансира проектите си с пари от частния сектор, от бюджета на ЕС, със средства от всички страни участнички или от трети страни, от банки и т. н.
Заключителната декларация бе приета след проточили се спорове между участниците в срещата по формулировките в текста за мирния процес в Близкия изток.
Лидерите напомнят, че мирът в Близкия изток изисква цялостно решение и във връзка с това приветстват започналите непреки преговори между Сирия и Израел с посредничеството на Турция.
Спорове имаше и по пасажите за необходимостта да не се свързва религията с тероризма, както и Близкият изток да бъде свободен от ядрено оръжие.
На срещата на върха имаше интензивна паралелна дипломатическа активност. Повечето лидери, сред които и президентът Първанов, ще присъстват в понеделник, 14 юли, на военния парад на "Шан-з-Елизе" по случай националния празник на Франция.
-----------------------
Една от основните цели на ССМ е разработването на редица
практически проекти,
като всяка страна член на съюза е свободна да избира дали да се включва и по кои проекти да работи.
В основни линии проектите включват:
- Възвръщане на чистотата на Средиземно море - изчистване на морските води и крайбрежните области, акцент се върху пречистването на водите и преработката на отпадъците;
- Морски и сухоземните пътища - подобряване на транспортните връзки между пристанищата и съдействие за изграждането на крайбрежни автомагистрали, включително строеж на трансграничен аутобан в страните от Магреба (Северна Африка);
- Гражданска защита - сътрудничество при предотвратяване, подготовка за справяне и противодействие срещу природни и причинени от човека бедствия;
- Алтернативна енергетика - проучване на приложимостта на т.нар. "Средиземноморски соларен план" за използване на слънчевата енергия като енергиен източник, както и подпомагане на проучвания и разработка на други алтернативни на петрола и газа източници;
- Образование - създаване на базиран в Порторож, Словения Евросредиземноморски университет, насърчаващ академичната мобилност и съвместната работа между университетите от страните членки. Френските представители често говорят за въвеждане на програма "Еразмус на Средиземноморието" като препратка към добре познатата програма на ЕС за академичен обмен;
- Средиземноморска бизнес инициатива - създаване на институция, която да подпомага малките и средните предприятия чрез техническо съдействие и "финансови инструменти", основаващи се на доброволни вноски от страните членки.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!