"Либийският лидер Муамар Кадафи потвърди публично в Триполи ангажимента си да разкрие и унищожи всички програми за разработване на оръжия за масово поразяване", каза американският президент Джордж Буш в реч в Белия дом.
Британският премиер Тони Блеър потвърди едновременно с него новината от Лондон. И двамата обясниха, че преговорите с Триполи са се водили повече от девет месеца в пълна секретност. Според Буш и Блеър резултатът е потвърдил, че дипломацията е също толкова успешно оръжие като силата, за да бъдат убедени страните, притежаващи оръжия за масово поразяване, да се откажат от тях.
"Всички тези стъпки на САЩ и нашите съюзници изпращат ясно послание към режимите, опитващи се да разработят или притежаващи оръжия за масово поразяване. С тези оръжия те не получават нито влияние, нито престиж, а изолация и катастрофални последици", изтъкна Буш.
Американският президент поздрави Триполи за решението и изтъкна, че то ще бъде възнаградено. Ако Либия изпълни обещанието си, тя ще се радва на много по-добри отношения със САЩ, каза Буш, като призова и други лидери да последват примера на полковник Кадафи.
Джордж Буш обяви също готовността на Либия да разреши незабавно и без всякакви условия на международни оръжейни инспектори да извършат проверки в страната. В декларация на Белия дом се изброяват подробно ангажиментите, които поема Триполи:
- да се откаже от всички програми за разработване на ядрени и химически оръжия;
- да обяви цялата си ядрена дейност пред Международната агенция за атомна енергия;
- да премахне всички балистични ракети с обсег над 300 км и със заряд над 500 кг.
Либия ще подпише освен това Договора за неразпространение на ядрени оръжия и допълнителния протокол към него. Ще бъдат унищожени и всички либийски запаси от химически оръжия и Триполи ще се присъедини към конвенцията за химическите оръжия.
В Триполи днес започна работна среща на външния ни министър Соломон Паси с либийския му колега Абдел Рахман Шалкам, съобщи БНР. Паси е първият чуждестранен гост на Шалкам, след като вчера Либия обяви решение да се откаже от оръжията си за масово унищожение.
В началото на срещата Паси е поздравил своя колега за тази стъпка и е подчертал, че с нея Либия ще може отново да заеме своето място в международната общност още през септември. Паси е нарекъл решението на либийската държава "триумф на дипломацията".
По-рано днес в Триполи външният ни министър е разговарял с либийският адвокат на шестимата медици Осман Бизанти за възможността защитата да поиска нова частна експертиза, ако назначената от съда експертна медицинска комисия по делото излезе с неблагоприятно за сънародниците ни заключение.
На 8 декември криминалният съд в Бенгази предложи на петчленна комисия от местни лекари да ревизира медицинските материали и документи по делото и да прецени дали СПИН-епидемията е причинена умишлено, както и дали българските медици са били наистина изтезавани.
На следващото съдебно заседание на 29 декември назначената от съда медицинска комисия едва ли ще е готова с доклада си, каза Бизанти, като посочи, че изготвянето на подобен сериозен документ изисква не три седмици, а по-скоро три месеца.
Либийският адвокат прогнозира, че след внасянето на документа ще има още две или три заседания преди произнасянето на съдебното решение. До тогава Бизанти не смята, че е реалистично преместването на шестимата от Бенгази в Триполи.
Либийският лидер Муамар Кадафи също прие външният министър Соломон Паси и го увери, че либийският съд ще работи за осигуряване на честен и прозрачен финал за делото срещу българските медици.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!