Б ившият лидер на босненските сърби Радован Караджич отказа да пледира по обвиненията за военни престъпления и геноцид.
Караджич се яви за втори път пред Международния наказателен съд за бивша Югославия и изслуша повдигнатите срещу него 11 обвинения. Те са за военни престъпления, престъпления срещу човечеството и геноцид.
"Съгласно казаното от мен по-рано, аз отказвам да се произнеса", заяви Караджич.
"В този случай, съгласно процедурата, аз пледирам невинен от ваше име", заяви съдия Йън Бонъми.
Новото обвинение срещу Караджич ще бъде повдигнато в края на септември, съобщи прокуратурата на Международния трибунал. Следващото заседание на съда е насрочено за 17 септември.
При предишното заседание Караджич обяви, че ще се защитава сам и през последния месец многократно настоя като свидетели по делото да бъдат призовани бившият американски посредник Ричард Холбрук и бившият държавен секретар на САЩ Мадлин Олбрайт.
При първото си явяване пред съда Караджич заяви, че между него и Холбрук е имало тайно споразумение и бившият амеркинаски посредник му е предложил имунитет, ако изчезне след войната. По този начин той се опита да докаже, че процесът срещу него е незаконен.
Холбрук от своя страна отрече твърденията и заяви, че върху Караджич е оказван натиск да се оттегли от политиката, но никога не са му давани гаранции, че няма да бъде съден в Хага.
"Твърдението, че съм обещал свобода на Радован Караджич, ако се оттегли от политическия живот, е лъжа на един отчаян човек, който най-сетне беше изправен пред правосъдието. Преди две или три години видях някаква хартия с фалшифицирания ми подпис и се разсмях от сърце", каза Холбрук в интервю за белградския вестник "Прес", цитиран от БТА.
Той заяви, че такъв документ не съществува и уточни, че се е срещал с Караджич само веднъж, през септември 1995 г., с посредничеството на Слободан Милошевич. Те е трябвало да договорят свалянето на блокадата от Сараево.
"Много пъти съм казвал, че желая на Караджич всичко най-лошо. Съжалявам, че в Хага няма смъртно наказание, но съм сигурен, че ще остане зад решетките до края на живота си", подчерта Холбрук и добави, че ще свидетелства, ако с това ще допринесе "Караджич никога повече да не излезе от затвора".
Бившият лидер на босненските сърби вече неколкократно писа изложения до съда, в които твърди, че няма шанс за справедлив процес, че правата му са "безвъзвратно нарушени" и че презумпцията за невинност е била омаловажена и превърната в "обект на присмех".
"Исканията на Караджич до съда показват, че той може би се стреми да отложи началото на процеса, очакван през следващата година, по примера на бившия югославски президент Слободан Милошевич, когато през 2001 г. срещу него бяха повдигнати обвинения в Хага", каза Андре де Хох, преподавател по международно право в университета в Грьонинген.
Експертите смятат, че прокурорите и съдиите на Международния трибунал ще се стремят към бърз процес, за да избегнат проточването му като в случая с Милошевич.
Процесът против Милошевич продължи четири години и в него имаше близо 300 свидетели. Бившият югославски лидер почина в затвора през 2006 г. преди процесът да е завършил.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!