С евернокорейски представител е заявил, че Пхенян има желание да се върне към международните оръжейни преговори и да се откаже от ядрената си програма, ако САЩ вземат "съответните мерки", съобщи южнокорейската информационна агенция Йонхап.
Ядреният опит е израз на намерението ни да се изправим срещу Съединените щати на масата за преговори, казал севернокорейският служител.
Членовете на Съвета за сигурност осъдиха действията на Северна Корея.
На среща на експертно равнище те обсъждат предложения от САЩ и Япония текст за резолюция във връзка с извършения от Пхенян опит.
Проектът е основан на глава VII от устава на ООН, отнасяща се до "действия, представляващи заплаха за мира, нарушаване на мира и актове на агресия".
САЩ искат сурови санкции
върху изолираната комунистическа държава заради явно незачитане на призива на Съвета за сигурност да не се извършват такива взривове, предаде Асошиейтед прес.
Освен предложенията, които посланикът на САЩ в ООН Джон Болтън направи вчера, документът включва и нови предложения от Япония, които ще забранят на всички държави да допускат севернокорейски кораби в техните пристанища и севернокорейски самолети да кацат или излитат от тяхна територия.
Японските мерки предвиждат
и ограничения за пътуване на високопоставени севернокорейски представители.
Външният министър на Япония Таро Асо обаче каза, че страната му се нуждае от потвърждение на твърдението на Северна Корея, че е извършила ядрен опит, преди да наложи допълнителни санкции срещу Пхенян.
Искам абсолютно доказателство, че е имало ядрен опит, отвърна Асо на въпрос дали Токио ще предприеме още санкции срещу КНДР.
Предишни санкции
През 2002 г. САЩ, Япония и Южна Корея спряха петролните доставки за Пхенян, обещани в споразумение от 1994 г.
През септември японският кабинет одобри нова група финансови санкции срещу Северна Корея, а Австралия също наложи подобни ограничения.
Мерките забраняват капиталови трансфери и превод на пари в чужбина от организации и лица, заподозрени във връзки със севернокорейската програма за ядрени оръжия.
Съветът за сигурност на ООН е забранил на държавите да търгуват със Северна Корея с материали или технология за ракети или оръжия за масово унищожение (ОМУ). Тези ограничения са предвидени в резолюция, приета на 16 юли, след като Пхенян извърши серия от изпитания с ракети.
Възможните нови санкции:
Забрана на търговия с материали с директна или двойна употреба за направа на ОМУ.
Изискване страните да гарантират, че Северна Корея не използва тяхната територия или отделни обекти за разпространение на ОМУ или за други непозволени дейности.
Забрана и за финансовите транзакции, които Северна Корея може да използва за подпомагане на такива програми.
Държавите ще трябва да замразят всички авоари, свързани със севернокорейските програми за оръжия и ракети, както и с други непозволени действия на Пхенян.
Извършване на инспекции на всички товари за и от Северна Корея, за да се ограничи разпространението на ОМУ.
Забрана на търговията с КНДР на луксозни стоки и военни приспособления.
Съветът за сигурност на ООН официално предложи южнокорейския външен министър Бан Кхи Мун за следващ генерален секретар на ООН, предадоха световните агенции.
На 1 януари 2007 г. 62-годишният Бан ще смени на поста ганаеца Кофи Анан.
Кандидатурата на южнокорейския дипломат бе одобрена на заседанието на съвета, свикано заради извършения от КНДР ядрен опит.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!