В същност предупреждението на лондонския седмичник "Обзървър" не се отнася конкретно до нашата страна, но оттук е конкретният случай с 26-годишната барманка Наиджа Джоунс.
Тя имала нужда от основен ремонт на 10 зъба, засегнати от заболяване, който на Острова е щял да й струва около 9000 лири.
Младата жена обаче не можела да си позволи да даде такава сума и дошла в България, където й взели 1200 лири.
"Бях шокиран от състоянието на зъбите й - казва пред вестника настоящият й зъболекар Оливър Хармън от Лондон. - На шест от горните зъби бяха извадени нервите, а два зъба бяха премахнати изцяло, което по западните стандарти би се изтълкувало като излишно лечение, ако не и професионална небрежност."
Джоунс сега отказва да се усмихне и споделя: "Притеснявах се да покажа какво е станало дори на зъболекаря ми. Поправянето на щетите ще ми струва поне 11 хил. лири.
А когато стана на 40-50 години, вероятно ще изгубя всичките си предни зъби. Направих най-голямата грешка в живота си и никога няма да престана да съжалявам за това."
Миналата седмица Британската академия по естетична стоматология отправи предупреждение, че подобни случаи след здравен туризъм са нараснали рязко.
В същото време около 2 млн. британци не могат да получат навреме стоматологична помощ в рамките на здравното осигуряване заради недостига на кадри в системата, отбелязва "Обзървър".
В частния сектор пък цените са доста солени - само профилактичният преглед излиза между 50 и 70 лири, порцеланова керамична коронка достига 800, а имплантите са 2000 лири на зъб.
Консервативният депутат Едуард Лий публично призна, че редовно ходи на зъболекар във Франция и препоръча на сънародниците си кабинетите на тамошните стоматолози, където обслужвали без чакане.
Докато ходил на ски в Алпите, той платил 62 лири за лечение, което при общопрактикуващ зъболекар у дома би му струвало 150 лири, а на частно - около 330.
Междувременно, докато британският печат води негативна кампания срещу румънските имигранти, които ще пристигнат на Острова след 1 януари догодина, британски фирми и професионални организации търсят специалисти от Румъния, които да запълнят "дупките" в местния трудов пазар, съобщава днес румънският в. "Адевърул" (AdevarulOnline.ro).
Въпросните фирми търсят неколкостотин стоматолози, допълва изданието. В Англия и Уелс на 10 000 жители се падат средно съответно 3,7 и 3,6 зъболекари, в сравнение с 5 в Австрия, Италия и Полша, 6 в САЩ и 9 във Финландия.
Там има нужда от около 4000 зъболекари и процесът на търсене на кадри вече започна, съобщи на пресконференция д-р Богдан Влъдила, който представи оферти на Асоциация на зъболекарите на свободна практика от Великобритания.
За да заминат за Великобритания, румънците трябва да имат право на свободна практика и да притежават най-малко тригодишен опит. Не се полагат изпити, влиза се директно на пазара, след като се премине през четиримесечна програма за адаптация, поясни Влъдила.
Договорите са два вида: единият е за две години, а другият - за почасова работа, като и за двата типа има възможност срокът да бъде продължен. Същевременно обещаните печалби не са много атрактивни - между 80 000 и 120 000 евро годишно, каза още Влъдила.
По думите му бъдещият работник "не е оставен сам на летището", а получава подкрепа при намирането на жилище, като има възможност да вземе със себе си и своето семейство.
Ако на Острова има 3,7 лекари на 10 000 жители, в Румъния съотношението е 6,3. В цялата страна има около 14 000 стоматолози, а в Букурещ техният брой е около 3900.
За съжаление обаче, стоматолозите не са разпределени равномерно по територията на страната, а са съсредоточени в големите градове, отбелязва "Адевърул".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!